Soma davası devam ediyor.

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-soma-davasiManisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamın sorumlusu olarak 8’i tutuklu 46 sanığın yargılandığı “Soma katliamı” davası Akhisar’daki ağır ceza mahkemesinde görülmeye devam etti. Dava öncesi işçi aileleri ve çeşitli örgütler tarafından yürüyüş düzenlendi. İzmir Direniyor ekibi, dava yerinden notlar aktardı.

– Tutuklu sanıklar salona girdiği anda aileler yoğun bir tepki gösterdiler. En yoğun tepki, Can Gürkan’a gösterildi.

– Çapraz sorgu sırasında savcının soruları karşısında Can Gürkan provakatif cevaplar verdi. Sözde tüm yatırımlarını “iş sağlığı ve güvenliğine” yaptığını iddia etti. Ağır yalanlarını aklileştirmek için sunum yapmak isteyince salondaki hava tekrardan gerildi. Aileler yoğun tepki gösterdi ve aralarından biri “madem neden bu kadar yatırım yaptın, neden 301 kişi öldü” diye bağırarak sordu. Tartışma sırasında sağlık ekipleri salona çağrıldı.

– Çapraz sorgulama, Genel Müdür Ramazan Doğru’nun sorgulanması sırasında bir sonraki güne ertelendi. Can Gürkan’ın çapraz sorgusu tamamlandı.

– Çapraz sorguda ikinci oturum da patron Can Gürkan ve diğer tutuklulara yönelik tepkilerle başladı. Genel Müdür Ramazan Doğru, AKP mitinglerine otobüslerle işçi götürdüklerini itiraf etti. Yaşam odaları kurmak için yasal zorunluluk olmadığını belirtmesinin ardından, işçiler için tatil kampları kurup kurmadığına ilişkin soruyu yanıtlamadı.

– Genel Müdürün sorgulaması sonrasında işçi ailesi bir ana, duruşma salonundaki feryadı ile yargılama sürecini özetledi: “Bir tarafınki can davası, bir tarafınki para davası, hepsi boş”

– Sorgulama sırası İşletme Müdürü Akın Çelik’e geldi. Akın Çelik, sorumluluktan kurtulmak için “sabotaj olduğunu düşünüyorum”, “kesinlikle ocakta yangın yoktu” dedi. Aileler, bu söylemler sonrası “vicdansız” diye feryat ederek tepkilerini dile getirdiler.

Çapraz sorgular bugün devam edecek.

İzmir Direniyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir