PTT taşeron işçileri: “Şehiriçi Toplu Taşımada Ücretsiz Paso Yasal Haktır”

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-pttPTT Kargo taşeron çalışanları her gün binlerce gönderiyi ayırıp, adreslerine ulaştırmak için çalışıyor. Hem de asgari ücret ile yapıyorlar bu hizmeti. Ancak PTT’nin memur statüsündeki işçilerle eşit değil hiçbiri. Bu eşitsizliklerden biri de ücretsiz ulaşım hakkı ile ilgili. Taşeron işçiler, aldıkları ücretin azlığının yanında, ücretsiz olarak toplu taşıma araçlarından yararlanamıyorlar.

Bunun üzerine işçiler “Şehiriçi Toplu Taşımada Ücretsiz Paso Yasal Haktır” diyerek ücretsiz paso hakkı için imza kampanyası başlattılar. Kendilerini temsil eden Nakliyat-İş sendikasında kampanya ile ilgili bir imza metni yayınlandı:

“PTT Avrupa Yakası Başmüdürlüğü’ne
(İstanbul için örnek yazıdır)
Biz aşağıda ve ek listede isimleri bulunan işçiler, belirtilen PTT merkezlerinde çeşitli taşeronlarda çalışan PTT hizmeti yapan işçileriz.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT’nin şehir içi toplu ulaşımda, PTT çalışanlarına vermiş olduğu ücretsiz paso hakkından yasal hakkımız olduğu halde yararlanamamaktayız.
İETT, PTT çalışanlarına ücretsiz pasoyu PTT’nin düzenlemiş olduğu belgeye göre PTT memurlarına, işçilere vermektedir.
Bazı iller ve büyükşehirlerde, PTT taşeronların da çalışan işçi kardeşlerimiz ücretsiz paso hakkından yararlanmaktadır.
PTT Genel Müdürlüğüne, PTT Başmüdürlüklerine ve İETT’ye yapmış olduğumuz bazı kişisel girişimlerde yasal olan ücretsiz paso hakkımızla ilgili bir sonuç alamadık.
Yasal olan ücretsiz paso hakkından yararlanmamız için PTT Genel Müdürlüğü ile PTT Başmüdürlüklerinin illerde ki şehir içi toplu taşımadan sorumlu Büyükşehir Belediye Başkanlıklarının, işletmelerine göndereceği “PTT çalışan belgesi” ile bu haktan yararlanılmaktadır.
Anayasa, 4857 Sayılı İş Kanunun 2. Maddesi ile 5584 Sayılı Posta Kanunun 10. Maddesine 5893 Sayılı Kanunla eklenen maddeye ve yerleşik yargı kararına göre PTT taşeronlarında çalışan işçiler, PTT’nin işini yapmaktadırlar. Taşeronlarda çalışan işçilerin tüm ücret ve diğer yasal haklarından PTT üst işveren olarak sorumludur.
PTT, Anayasamıza ve 4857 Sayılı İş Kanununa göre çalışanlar arasında asıl işçi-memur ayrımı, eşitsizlik yapamaz.
PTT taşeronlarında çalışan işçiler olarak almış olduğumuz aylık ücretlerle zaten mağdur durumdayız. Dünya Metropolü İstanbul’dan dağıtım merkezlerinde, dağıtımı zamanında yapabilmek için bazen kilometrelerce yol yürümek ya da cebimizden para harcamak durumunda kalıyoruz.
PTT Başmüdürlüklerinin İETT’nin istediği PTT çalışanı olarak düzenleyeceği bir belge ile yasal hakkımız olan ücretsiz paso hakkımızdan yararlanmamız için gereğini arz ederiz. Saygılarımızla…

PTT MERKEZLERİNDE ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERİ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir