Marmara AVM’de yaşamını kaybeden işçiler “suçluymuş”!

PDF İzle & KaydetYazdır

BpbRGH9IcAA332611 Mart 2012’de güne acı bir haberle uyandık. 11 insanımız, para kazanmak için inşaatın zorlu şartlarında çalışmak zorunda kalan 11 insan, kaldıkları şantiyede yanarak can vermişti. Maalesef, bu ihmale karşı inşaat devam etti. Şu anda Marmara adında bir alışveriş merkezi olan bu inşaatın sorumlularından tutuklanan hiç kimse yok. Mahkeme, zanlıların tutuksuz yargılanması ile sürüyor.

Davanın 12. mahkemesi bugün Bakırköy Adliyesi’nde gerçekleştirildi. Davayı işçi yakınları ile birlikte “İşçi Ölümlerine Son Platformu” adlı eylemci grup da takip etti. Mahkeme sırasında işçi ailelerine şok edici bir ithamda bulunuldu. Mahkeme heyetine sunulan bilirkişi raporuna göre işçiler yangının çıktığı barakalarda yanıcı süngerleri üst üste istifledikleri için kusurlulardı, yani suçlu işçilerin kendisiydi. Rapora göre işveren, işçilere gerekli eğitimi vermişti.

İşçilerin avukatları, söz konusu bilirkişi raporunun tamamına itiraz ettiler. Buna karşılık aynı raporda yangının asıl nedeninin, sahra çadırı denen işçi koğuşunun güvenli olmaması sebebiyle çıktığı belirtildi. Bilirkişi, belli ki kastı her iki tarafa da yükleyerek, inşaat firmasındaki sorumluların daha az bir ceza alması için uğraşmakta ve delilleri de karartmakta. Adalet aramanın, dürüst, namuslu hukukçu aramanın samanlıkta iğne aramak ile eş değer hale geldiği bu düzende, yapılanı da şaşırtıcı bulmamak gerekir.

Tüm bu olanaksızlıklara rağmen, öldürülen bütün işçilerin adalet arayışlarının takipçisi olacağız. Er geç, adalet yerini bulacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir