Okmeydanı savunması, Taksim’de yapılan eylemle devam ediyor

PDF İzle & KaydetYazdır

gundemokmeydaniSon yıllarda parababalarının ve onun taşeronu olan iktidarın durmaksızın saldırdığı Okmeydanı, bu defa bütün mahallenin riskli alan ilan edilip ranta açılma saldırısı ile karşı karşıya.

Beyoğlu Belediyesi tarafından ‘riskli alan’ ilan edilerek ‘Afet Yasası’ adıyla anılan 6306 sayılı kanun kapsamına alınan Okmeydanı’ndaki 5 mahalle, İstanbul’un deprem haritasında yıllardan beri düşük dereceli risk kuşağı ilçelerle aynı kategorideyken, bu kararla birlikte yüksek dereceli risk kuşağı çerçevesine alındı. Söz konusu karar sayesinde, Okmeydanı’nda 5600 konutun yıkılması ve dolayısıyla bunların üzerinden elde edilen rant ile Okmeydanı’nın yapısının kökten değiştirilmesi amaçlanıyor. Geçtiğimiz senelere kadar Beşiktaş, Şişli, Kağıthane gibi ilçelerle aynı kategorilerde olan Beyoğlu’nun, hiçbir kanıt gösterilmeden bu kuşağa dahil edilmesi ve söz konusu mahallelerde yoksul, konut sahibi olmaya maddi gücü yetmeyen insanların ikamet ediyor olması, tepkileri beraberinde getirdi.

Tüm bu olayların ışığında, Okmeydanı sakinleri bir süredir ilçelerinde olayla ilgili bilgi verme ve eylem çalışmaları yapmaktaydı. Bu çalışmaların bir parçası olarak Okmeydanı Çevre Koruma Derneği bir basın açıklaması düzenledi. Saat 14:30’da Galatasaray lisesi önünde toplanan grup, buradan hareket ederek Beyoğlu Belediyesine yürüdü. Belediye önünde basın açıklaması düzenleyen grup, belediyenin önüne siyah çelenk bıraktı. Basın açıklaması sırasında söz alan Okmeydanı Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Erarslan Alkılıç, Beyoğlu Belediye Başkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a bazı sorular yöneltti. Turgut Özal’ın çıkardığı 2982 sayılı yasa ile Bülent Ecevit döneminde çıkan 4706 sayılı yasaya dikkat çeken Alkılıç, Erdoğan’ın bu yasaları okumasını önerdi ve “Hangi yasa halk için, hangi yasa rant için çıkarılmıştır?” şeklinde konuştu. Eylem sırasında “Afet yasası geri çekilsin!”, “Barınma hakkımız engellenemez!”, “Okmeydanı Sulukule olmayacak!” sloganları atıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir