Hikmet Kıvılcımlı – Sosyalist Kimlere Çıkıyor!

PDF İzle & KaydetYazdır

melk4Sosyalist – 20 Ocak 1967

Yeryüzünde en çok tartışılan bir sözcük varsa, o da sosyalizmdir. Denilebilir ki, toplumda kaç türlü sosyal sınıf, zümre ve tabaka varsa, en az o kez çok sosyalizm anlayışı vardır. Dünyada sosyalizmi bin yıl kökünden kazımıya and içmiş Alman faşizmi bile, kendisine NAZİ, yâni NASYONAL-SOSYALİST adını taktı. Başka türlü tutunamıyacağını biliyordu.

Sosyalizm, modern toplumda o denli ağır basan bir gerçekliktir. “Zemâne alâmeti” olduğu için, hemen herkes ve her akım, az çok “SOSYALİST” kılığına girmedikçe ortaya çıkamıyor. Öyle olduğu için de, her “sosyalistim” diyene sorulmalıdır:

“- Sen hangi sınıfın, hangi küme insanın, ne çeşit sosyalistisin?”

Bunu herkes, önce kendi kendisine, sonra öteki “sosyalistim” diyenlere açıkça soramıyorsa, ya sosyalizmin ne olduğunu bilmiyor, yahut bilmek istemiyordur.

Sosyalist Gazetesi, sosyalizmin ne olduğunu içtenlikle bilmek ve bildirmek istiyenlerce, bilmek ve bildirmek istiyenler için çıkıyor.

SOSYALİZMİN İNKÂRININ İNKÂRI…

Türkiye’de sosyalizm kırk yıl yasak edildi. Kırk yıl Türkiye modern toplum olmak istedi. Ne o yasak, ne bu istek başarı kazandı. Çünkü modern toplumun en hızlı düşünce ve davranışı sosyalizmdi. Onu ağzına alan suçlanıyor, lânetleniyordu.

1960 yılı, “İnkârın inkârına” varıldı. 27 Mayıs Anayasası Türkiye’nin bir “SOSYAL” cumhuriyet olduğunu sicilledi…Bunun üzerine “Altına hücum” başladı. Azıcık siyasetle ilgilenen herkes kendi kendisini ve benzerini “SOSYALİST” saydı. Hapisaneden çıkanların ilk hürriyet sarhoşluğunu andırıyordu bu.

Şimdi kalkıp, güzel güzel “sosyalistim” diyene, “nasıl sosyalistsin?” sorusunu açmanın sevimsiz ve nankör iş olduğunu biliyoıuz. SOSYALİST‘i çıkaranlar, sosyalizmin nimetine, şöhretine, servetine hiç bir zaman kapılmamıştır. Sosyalizm
uğrunda her külfete, lânete, sefalete ise, evel ezel katlanmıştır.

Onun için “İŞ” “BAŞA” düşünce görevden kaçınılmamıştır. Bunu bilnıiyen “dost” varsa, düşmanlara sorsun.

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir