Eskişehir Seyitgazi Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin bildirisi

PDF İzle & KaydetYazdır

seyitgazi_sml_bildiri

Eskişehir’de bulunan Seyitgazi Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri de İEL’in isyanına destek verdi. Geleceğin sağlık emekçileri, bir bildiri yayınlayarak isyana katıldılar.

“Eskişehir Seyitgazi Sağlık Meslek Lisesi olarak İstanbul Erkek Lisesinde başlayan Türkiye’deki birçok lisede devam eden okullarımıza yönelik gericileştirme politikalarına karşı tepkilere biz de destek veriyoruz.

Bizler, sözde bu okula seçilerek gelen öğrencileriz. İnsan sağlığının en büyük emanetçileriyiz. Fakat bakıldığında okulda büyük bir rekabete sokulan ,9.sınıf olduğu için sayın öğretmenlerimiz tarafından ezilen, bölümlerin kaldırılması üzerine onların deyimiyle ‘boşu boşuna bu okula gelen” sosyal etkinliklerden uzaklaştırılan, yapılan tek tük etkinlikte sırf görüşü yüzünden bazı sanatçıların şarkılarını söyleyemeyen, okullardaki gerici eğitimi, laiklik karşıtı düşünceleri olur da yüksek makamdaki kişilerin kulağına gider diye kendi arasında bile olsa tartışamayan, hasta bakıcı olursunuz en fazla diyerek dalga geçilen, hemcinsi olmayan bir arkadaşıyla yan yan göründüğünde çeşitli hakaretlere uğrayıp ceza alan, temel derslerden uzak olduğu için üniversite sınavında barajı zor geçen, en güzel zamanlarını memur olmak için bir sınava çalışmakla geçiren fakat yüksek makamda dayısı olmadığı için atanamayan insanlarız.

Bizler zorla mescide sokularak namaz kılmak ve kılmadığımızda o dersten kalmak, ebelik sınıfını seçen erkek öğrenciler olarak alay konusu olmak, karşı cinsten bir arkadaşımızla merdivenlerden inerken öğretmenlerimizin bakışlarına maruz kalmak, sağlık meslek lisesi okuduğumuz için edebiyattan tiyatrodan uzak bırakılmak istemiyoruz.

Ellerimizdeki serumları bir saniye olsun bırakabilmek, şiir okuyan, tiyatro yapan insanlar olmak istiyoruz, merkeze 1saat uzaklıkta olan bu okula gelirken yolda istediğimiz kitabı okuyabilelim istiyoruz. Kadın arkadaşlarımızın da sedye taşıyabileceğinin bilindiği, erkek arkadaşların hemşire hanım diye çağırılmadığı bir okul istiyoruz, okul bahçesindeki köpeğe tekme atan değil onun başını okşayan öğretmenler istiyoruz.Sınıf ayrımına son verilsin istiyoruz.

KARŞIYIZ

Bizler bu gerici eğitime karşıyız. Kadın öğrenciler dar pantolon giyemez diyenlere… Topluma empoze edilen erkekler kadınlardan güçlüdür o yüzden erkekler acil tıp teknisyeni olmalı düşüncesine… Kadın öğrencilerin ”sedyeyi bile kaldıramazsın neden bu bölümü seçtin” sözüne maruz kaldığı bir cinsiyetçiliğe, sırf üniforması kadınlara göre tasarlandığı için öğretmenlerimiz tarafından ”hemşire hanım” diye çağırılan erkek öğrencilerin üzerindeki bu baskıya, okuduğumuz kitaplara karışılmasına bize zorla bazı kitapların okutulmasına, bu gerici eğitime, öğretmenlerimiz üzerindeki bu baskıya, laiklik olmasa da olur diyen anlayışa karşıyız.

Hakaretlere ,gericiliğe ve birilerinin bizi koyun sürüsü olarak görmelerini istemiyoruz . Bizler bu ülkenin umut ışığı olduğumuzu, geleceğin bizim olduğunu yüksek koltuklardakilere unutturmayacağız.Diğer tüm liseli arkadaşlarımızın ses çıkarmasını, destek vermelerini bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir