Esenler Kaymakamlığı’ndan utanmazca tahrif: 2500 yıllık “Hipokrat yemini”ni değiştirdiler!

PDF İzle & KaydetYazdır

fft81_mf2246767Esenler Kaymakamlığı, aile sağlık merkezinde çalışmakta olan hemşire ve doktorlar hakkındaki şikayetlerin artması üzerine yapılan soruşturmada utanmazca bir tahrifi gerçekleştirerek, 2500 yıllık Hipokrat yemininin metnini değiştirdi.

Değiştirilen metne dayanılarak, hastanın kusurlu durumda olmasına rağmen doktor ve hemşirelerin soruşturulmasına izin verildi. Karar metninde yer alan yazıda, sağlık çalışanlarının soruşturulmasına sebep olarak  “hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma,hastalarımı memnun edeceğime,insan hayatına mutlak hizmette saygı duyacağıma” ifadeleri neden gösterildi. Ancak Hipokrat yemininde “hastaları memnun edeceğime” şeklinde bir ifade yer almamakta. Böyle bir metin yer almamasına rağmen hastanın kusurlu olması dikkate alınmayarak doktor ve hemşerilerin soruşturması izni verildi. Böylece 2500 yıllık metin üzerinde tahrif gerçekleştirilmiş oldu.

Kabiliyetsizlikleri her yerinden taşan ve bu kabiliyetsizlikleri sebebiyle herşeyi tahrif eden devlet görevlilerinin bu hareketi, devletin ve yönetenlerin çürüme döneminde şaşırılmaması gereken bir hareket olsa da, isyan etmemek elde değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir