Sabancı Üniversitesi mezuniyet töreninde mesaj yerine ulaştı

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-sabanci-universiteSabancılar… Türkiye’nin en büyük finans-kapitallerinden biri… Kendi fikirlerinde, kendi düzenine uygun insan yetiştirsin diye parayı bastırıp üniversite açan bir holding.

Ancak öyle olmuyor… Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler bile sömürüye, eşitsizliğe, haksızlığa karşı mücadeleyi bir kez tanıdı mı, onun için gözünü karartıyor, mücadeleye giriyor işte. Parababalarının sömürü, talan düzenini kapatacak yama bulunamıyor, delik büyük. Daha da büyüyecek.

Bir çok üniversitede mezuniyet törenlerinde yaşanan ve bahsettiğimiz durumun özeti olan bir olay da Sabancı Üniversitesi’nde yaşandı. Bir çok kişiyi tek kelime ile işsiz bırakan bir patronun arkasında, onun konuşma yaptığı sırada, onun başında olduğu kurumu eleştiren, hatta bizce yerin dibine sokan pankart, mesajı tam adresine gönderiyor: “Taşerona ve Sigortasız Asistanlığa Hayır! (Sabancı Hariç Değil).” Sonrasında söz öğrencilere geliyor. “Daha sadece 39 gün oldu SOMA unutma” yazan başka bir pankart açılıyor. Öğrencilerden biri yaptığı konuşmada “Berkin Elvan ve Ali İsmail Korkmaz başta olmak üzere mezun olmadan yaşam hakları ellerinden alınan arkadaşlarımıza ithaf etmek istiyorum.” diyerek, salonda uzun süre alkışlanıyor.

Görmek isteyene, bu ülkede değişen ve değişmesi gereken çok şey var. Bize bunu tekrardan kanıtlayan Sabancı Üniversitesi mezunlarına teşekkürü bir borç biliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir