Durmak yok, BOP’a devam

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-abd-kurdistanABD başkanı Barack Obama, Büyük Ortadoğu Projesini işletmek için devreye soktuğu planın yeni evresinin ilk adımı uygulamaya geçiriyor. Kendi beslediği katiller birliği IŞİD örgütünün kendi kontrolünden çıkması sonucu Ortadoğu’da daha güvenilir bir bekçi arayan ABD, kendisinin Irak’a operasyon yapması yerine Irak’daki Kürdistan Özerk Yönetimi’nin ordusu peşmergelere silah teminine başladığı iddia edildi.

Pentagon’un peşmergelere silah sağlaması konusunda isimlerinin gizli tutulmasını isteyen ABD’li yetkiler, bu desteğin getireceği tepkileri ölçmek için söz konusu hazırlığı basına servis etmekteler.

ABD’li yetkililer silahların hangi kurum tarafından temin edileceği konusunda bilgi vermezken, silahların sadece Pentagon değil, başka kaynaklardan da temin edildiğini belirttiler. Daha önce ABD ordusunun, Iraklıların elindeki silahların, Peşmergelerin IŞİD’e karşı mücadele etmesi için yardımcı verilmesine yardımcı olduğu ileri sürülmüştü.

Silahlandırma girişimi, haydut emperyalist ABD’nin ilk girişimi değil. BOP çerçevesinde Ortadoğu’yu yeniden yapılandırmak isteyen emperyalistler, Suriye’nin yıllardır süren direnişine karşı plan değiştirdi. IŞİD adlı ortaçağcı gerici, vahşi örgütü Suriye halkına terör uygulanması için destekleyen ABD emperyalizmi, bu kez peşmerge kozunu kullanarak hem ikinci İsrail’i kurmak yolunda güç vermek, hem de IŞİD’i uslandırmak istemekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir