Kadıköy’de imam-hatipleştirme protesto edildi

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-yesilbagTayyipgillerin 4+4+4 sistemi ile birlikte velilere, öğrencilere, öğretmenlere danışmadan okulları imam-hatip okuluna dönüştürme çalışması devam ediyor. Kadıköy’de Yeşilbahar Ortaokulu’nun, 50. Yıl Cumhuriyet Feridun Tümer, İlhami Ahmed Örnekal ortaokulları ile birleştirilerek Fenerbahçe Lisesi bahçesindeki binaya taşınması ve İmam-Hatip ortaokuluna dönüştürülmesine karşı veliler protesto eyleminde bulundu.

Daha önce Göztepe civarındaki mahallelilerin desteği alınarak 13000 imza toplayan veliler, imzaları Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya ulaştırdı. İmza metninde okullarının dönüştürülmesinin ve birleştirilmesinin sonucu sınıf mevcutlarının artmasın, oyun alanlarının daralmasın, öğretmenlerin akıbetinin belirsiz hale gelmesi ve eğitim niteliğinde düşüş yaşanması konularında kaygıları dile getirdiler. Velilerin taleplerinin karşılanmaması üzerine veliler Göztepe Okuluma Dokunma İnsiyatifi olarak durumu protesto etme kararı aldılar.

Protesto eylemi 7 Ağustos’da Şaşkınbakkal’daki trafik lambalarında başladı. Buradan Yeşilbahar Ortaokulu’na yürüyüş yapan veliler ve öğrencilere Göztepe Dayanışması, Kadıköy Kent Dayanışması ve Eğitim-Sen 2 numaralı şube destek verdi.

Eylem sırasında okunan basın açıklamasında veliler

– 4+4+4 mağduriyetinden sonra yeni mağduriyetlerin yaşanmaması,
– Kalabalık sınıflarla eğitim kalitesinin düşürülmemesi, böylece özel okullara potansiyel müşteri yaratılmaması,
– Okul kazalarına davetiye çıkarılmaması,
– Yurttaşlara parasız, nitelikli, kamusal eğitim olanaklarının sunulması taleplerini yeniden dile getirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir