Omsan Lojistik’de sendikal örgütlenmeye karşı işçi kıyımı

PDF İzle & KaydetYazdır

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasının bir süredir örgütlenme çalışması yaptığı Omsan Lojistik’de, işverenin yapılan çalışmalardan haberdar olması üzerine Haziran ayından başlayarak 18 işçi “performans düşüklüğü” gerekçesiyle işten atıldı.

1250 işçinin çalıştığı, Oyak Holding iştiraki olan Omsan Lojistik’in baskılarını ve işçi kıyımlarını protesto etmek için karşı Nakliyat-İş sendikası Omsan Genel Müdürlüğü’nün önünde Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu, yöneticiler ve örgütlü olunan Ambarlar, Tüvturk, Demtrans işyeri temsilcilerinin katılımı ile kitlesel bir yürüyüs, basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

Maltepe CarrefourSa Önünde toplanan eylemciler, 500 metre uzaklıktaki Maltepe Tugay Yolu üzerinde ki Omsan Genel Müdürlüğü önüne kadar sloganlarla yürüyüş yaptılar. Eylemciler adına Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir basın açıklaması yaptı. Nakliyat-İş sendikasının sitesinde yer alan konuşmaya ilişkin detaylar şu şekilde:

“Ali Rıza Küçükosmanoğlu konuşmasına Omsan Lojistik’te Nakliyat-İş Sendikasının aylardır örgütlenme çalışması yaptığını ifade ederek başladı. Omsan Lojstik yönetimini anayasal haklarını kullanan işçilerin iradelerine saygılı olmadığını sendika üyesi işçilere baskı yapıldığını ve işçilerin haksız hukuksuz bir biçimde işten çıkarıldığını ifade etti. Sendikaya üye olmanın anayasal hak olduğunu söyledi. Omsan Lojistik’tiğin OYAK’ın bir işletmesi olduğunu belirterek Omsan Lojistik’in ve OYAK’ın yöneticilerinin suç işlediğini ifade etti.

Omsan’ın Işçilerin sendikal mücadelesine karşı olmalarındaki asıl amaçlarının düzenlerinin eskisi gibi devam etsini istemeleridir. Ancak artık Omsan’da sendika mücadele başlamış, Omsan’da DİSK’in ve Nakliyat-İş sendikasının olduğunun altını çizdi. Yapılan eylemin bir başlangıç ve uyarı eylemi olduğunu belirtti. Omsan’ın tutumuna göre eylemlerin yönünün belirleneceğini ifade etti. Oyak ve Omsan Lojistik eğer tutumunda bir değişiklik yapmaz, işçilerin anayasal haklarına saygı göstermezse eylem alanının sadece Omsan Lojistik olmayacağın belirtti. OYAK’a ait tüm işyerlerinin eylem alanı olacağını OYAK’in hissesinin olduğuFransız Sermayeli RENAULT’un da eylem alanlarına dahil olacağını ayrıca OYAK’ın uluslararası işletmelerle ortak olmasından dolayı buradaki eylemi uluslararası boyuta taşınacağını da belirtti.”

Eylem, katılımcıların yaptığı oturma eylemi ile sona erdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir