Daha fazla para için girişilen soytarılık: Ataköy’de ruhsat tiyatrosu

PDF İzle & KaydetYazdır

gundemkentAtaköy’de, parababalarının kendi koyduğu kuralları tanımama oyunu oynanıyor. Oyunun baş rolünde, biraz daha fazla para kazanacağım diye halka ait sahili satın alan soytarı parababaları, oyunu sahneye koyan ise o soytarı olmayı yaşadığı için senaryoda bir soytarı bulunduran devlete bağlı kurumlar ve Bakırköy’ün baş belası, parababasının cisimleşmiş hali Bakırköy eski belediye başkanı Ateş Ünal Erzen…

Ataköy halkı, yıllardır sahillerinin kendilerinin faydası amacıyla kullanılması için seslerini duyurmaya çalışıyordu. Yenimahalle’de, Yeşilköy’de ve Florya’da sahil halkındı, kamuya ait tesisler ya da kamunun kullanımına açık alanlar bulunmaktaydı. Ataköylünün sahili ise AVM’nin ve eline attığı her işi batıran Emlak Bankası ve onun ardılı TOKİ’nin işgali altındaydı. Doğal olarak Ataköylü, oyları ile belediyenin başına getirdiği Ateş Ünal Erzen’e danıştı, bu sahili ne yapıp edip bize tahsis et, bir avuç insanın özel mülkü olmasın dedi.

Ancak bir sabah uyandıklarında, önlerinde kocaman bir temel atma çalışması, bir kaç ay sonra da metrelerce yükselmiş bir ucube buldu Ataköylüler. Bu sırada seçim zamanı geldi, belediye başkanı değişti, Ataköylü önünde yükselen ucubenin nasıl yapıldığına akıl sır erdiremedi. Halbuki mahkeme, “İmar planı notu değişikliği şeklindeki imar plan tadilatlarında, planlama ve şehircilik ilkeleri ile kamu yararına ve hukuka uyarlılık bulunmamaktadır. Hukuka aykırı olduğu anlaşılan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkânsız zararları ortaya çıkaracağından dava sonuna kadar yürütülmesinin durdurulmasına oybirliği ile karar verildi.” diyerek, inşaatların durdurulması için karar verdi.

Karar 3 Haziran tarihinde Bakırköy Belediyesine tebliğ ediliyor, yeni belediye başkanı “sizinle aynı düşünüyorum, ancak hukuka uymak zorundayım” diyor. Bu sırada mahkemenin 2012 yılındaki tadilat planları hakkında verilen kararı olduğunu, ancak şu andaki uygulamanın 1997 yılında verilen tadilat planına göre yapıldığını söylüyor. Dolayısıyla Bakırköy Belediyesi’nin suç ortaklığı ortaya çıkıyor. 2013 yılında verilen ruhsatlar, açılan davanın kazanılması ihtimaline karşı 2012’de onanmış plan atlanarak 1997’deki plana göre verilmişti. Yani eski plana göre ruhsat verilmiş, böylece inşaatlar kitabına uydurulmuştu.

Sahilleri sürüye dalmış kurt sürüsü gibi kapışan, rezaletin ortağı olan şirketler ise şu şekilde:
– 174. parsel, Karadeniz-Örme ortaklığı
-160. parsel, Çelebican A.Ş.
– 181. parsel, Simpaş
– 182. parsel, Bosphours Otel

Tanıyalım bunları, bunlar ki aşımıza, ekmeğimize, ağacımıza, doğamıza göz koyanlardır.

Ataköy’de sahnelenen bu soytarıca oyunun tüm sorumluları hesap verecek.

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir