Yediceşıhlar köylüsüne direniş gözaltısı

PDF İzle & KaydetYazdır

gundemmudurnuBolu’nun Mudurnu ilçesindeki Yediceşıhlar köyü, hem bölgede bulunan yeşilliklere, hem de yetiştirdikleri bazı ürünlere zarar verebileceğini düşündükleri için, köye yapılması tasarlanan taş ocağının yapımına karşı 6 aydır direniyorlar. Köylüler  yol kapatma eylemleri ile bir yandan seslerini duyurmaya çalışıyor , bir yandan da hukuki yoldan taş ocağı inşaatının iptalini talep ediyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Yeniceşıhlar Köyü Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa ÖZDEMİR “Köyümüzün yakınında Munduşlar köyü mücavir alanında bulunan iki adet taş ocağı olarak kullanılan alan varken Yeniceşıhlar Köyü mücavir alanında bulunan tarihi ve doğasıyla yayla ve doğa turizmi açısından önemli potansiyeline sahip olan tescilli doğa yürüyüş parkuru olan ve Orman vasfı taşıyan bir araziye, ağaçlar kesilerek taş ocağı açılmak isteniyor.

Tarih, kültür, termal kaynaklar, inanç ve yayla turizmi açısından çok önemli potansiyele sahipken, son yıllarda bilinçsizce tarım arazilerine yapılan tavuk çiftlikleri atıkları nedeniyle tehdit altındadır. Günümüzde yayla turizmi önem kazanmış ve ihtiyaç duyulur hale gelmişken orman vasfı taşıyan araziler köylünün hiçbir bilgisi ve rızası olmadan taş ocaklarına kiralanıyor. Çevresel Etki Değerlendirme raporu alınması gereken proje, küçük alanlar için alınan izinlerle ve “ÇED Gerekli Değildir ” diyerek 3000 m2 (üç bin) ruhsat alınmış ve idari mahkemeye ruhsat iptal davası açmamıza rağmen faaliyetine devam etmek istemektedir. İlgili firma ve ruhsata onay veren ilgili kurumlar tarafından, ormanı bekleyen yangında kazma kürek koşan köylüye bilgi verilmemiş ve görüşü alınmamıştır” dedi(Kaynak: Bolu Olay Gazetesi).

Köyde inşaatın yapılması için getirilen iş makinalarının hareketine iyi aydır izin vermeyen köylüler, bugün jandarmalar tarafından yapılan müdahale sonucu göz altına alındı. Göz altına alınan 35 köylüden 18’i kadın. Göz altı sırasında kadınlar, jandarmalar tarafından yerlerde sürüklendi. Köylülerin ifadelerinin alındıktan sonra serbest bırakıldığı açıklandı.

Parababalarının diktatörlüğü, Türkiye’nin en ücra köşesinde bile talanını, sömürüsünü devam ettiriyor. Bu talana karşı onurluca direnen Yediceşıhlar köylüsünün mücadelesinin zafere ulaşmasını diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir