Yeşil Yol Projesi İptal!

PDF İzle & KaydetYazdır

havva-ana-yesil-yolAdı Kamu oyunda “Yeşil Yol “olarak geçen “Yayla turizminin geliştirilmesi için yaylalar arası entegrasyon projesi”, bölgenin doğal ve kültürel yapısının bozulacağı tespiti nedeniyle iptal edildi.

“Yaylaların karayolu ile birbirlerine bağlanması halinde araç trafiğinin denetlenmesinin zor biçimde artacağı, yaylalardaki geleneksel yaşam tarzını sürdürmenin zorlaşacağı, yaylaları yapılaşma için cazip hale getireceği, bu durumun, yaylaların doğal yapısını olumsuz olarak etkileyeceği” yönünde görüş bildiren bilirkişi heyeti, “Bölgenin topografik yapısının oluşturduğu denize dik ve derin vadilerin denize paralel yollarla birbirine bağlanması durumunda büyük bir çevre tahribatına neden olunacağı, böylesine bir tahribata neden olmak yerine, bugünkü gibi her yaylaya mevcut güzergahlardan erişilmesinin doğru bir yaklaşım olacağı” şeklindeki görüşünü de ekledi.

Böylece Karadeniz’in yaylaları tahripten kurtulmuş oldu. Daha önce söz konusu proje için yapılan çalışmaları durdurmak için bölgedeki çok sayıda insan harekete geçmiş, direniş sırasında kolluk kuvvetleri çalışmalara engel olan halka şiddet uygulamıştı.

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir