Venezuela’da beklenen ilerleme

PDF İzle & KaydetYazdır

d1

Venezuela, geçtiğimiz aylardaki karşı devrim provasından sonra, ülkenin sosyalist düzene geçmesi açısından önemli bir adım daha attı. Bolivarcı yönetim, bürokratik engelleri aşmak ve üretimdeki sıkıntıları gidermek adına Hugo Chavez’in kuruluşunda öncülük yaptığı komün örgütlenmelerinin sayılarını arttırma kararı aldı.

Venezuela başkanı Nicholas Maduro, geçtiğimiz hafta başkent Caracas’da komün üyelerine yaptığı konuşmada “Siz bana önerilerinizle gelin, ben onu politikalarımızla değerlendireyim. Eleştirilerinizi yollayın onlardan kaçmıyoruz, eleştiriden öğreniyoruz. Gerçeklerden korkmayalım” diyerek, komünlere destek amacıyla 980 kamyonet dağıtılacağını ve bazı idari yetkilerin komünlere devredileceğini duyurdu.

Venezuela’daki sosyalizm ve kapitalizmin bir arada yaşadığı sistemin bunalımlarını yaşayarak aşma deneyimi ve emperyalizmin sürekli müdahaleleri, Maduro hükümetinin elini sürekli olarak daraltmaktaydı. Bu hamle ile bir dönem daha Maduro hükümeti rahat nefes alacaktır, yine de işçi-köylü hükümetinin geride kalmış tekellere karşı mücadelesinde hala ciddi adımlar bulunmakta. Gelecek aylarda bu adımların atılacağının sinyali de, bu uygulama ile verilmiş oluyor. Venezuela’da sosyalizm ilerliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir