Tuz Kokuyor: Referandum iptalini isteyen YSK üyesi, “Anayasa ihlali var” dedi

PDF İzle & KaydetYazdır

anayasa_ihlali_varYüksek Seçim Kurulu (YSK), dün gerçekleşen toplantıda CHP, HDP ve Vatan Partisi‘nin seçimde usülsüzlük yapıldığı gerekçesi ile seçimlerin tekrar edilmesi yönündeki talebini 7 saat süren toplantı sonrasında reddetti.

Kararın alınması sırasında YSK kurulunda 10 üye itirazları kabul etmezken, üye Cengiz Topaktaş “Oyların mühürsüz olması referandumu yargı denetiminden çıkarır. 98. ve 101. maddelerde seçmen pusulası ve zarfların mühürlü olması şartı vardır. Anayasanın 79. maddesi, seçimlerin yargı denetiminde yapılacağını hüküm altına almıştır. Burada Anayasa’nın ihlali söz konusudur” açıklaması ile birlikte itirazı kabul yönünde oy kullandı. Böylece gerçekleşen Halkoylaması’nda YSK’nın anayasaya aykırı olarak karar aldığı görüşünü destekleyenlerin görüşü YSK toplantısında Cengiz Topaktaş tarafından şerh haline gelmiş oldu. Referandumun ardından geçen 4 gün boyunca Halkoylaması’nda hayır oyu verenler tarafından kitlesel protesto gösterileri düzenlenmekte ve seçimde gerçekleştiği iddia edilen usulsüzlüğe karşı önlem alınması talep edilmekte.

Halkın Kurtuluş Partisi ve çeşitli kurumlar tarafından bireysel başvuru ile Anayasa Mahkemesi’ne götürülen YSK kararının, bu şerh dolayısı ile mahkeme tarafından iptal edilebilmesi olasılığı artmış bulunuyor. Ayrıca bu usulsüzlükle ilgili mağduriyetin AİHM’e götürülme olasılığı da mevcut.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir