Tarihi Haydarpaşa Garı aslına uygun restore edilecek

PDF İzle & KaydetYazdır

analiz-haydar-pasaDevlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, geçen yıl yanan gar için çatı kısmının otele dönüşmesini sağlayacak bir şekilde asansör ve kafeterya yapılmasını öngören bir proje hazırlamıştı. Söz konusu proje için Kadıköy Belediyesinin ruhsat vermesi gerekiyordu. Belediye önerilen projeyi reddederek Haydarpaşa Garının aslına uygun olarak restore edileceğini duyurdu.

Belediye başkanı Nuhoğlu Gar ile ilgili olarak şöyle açıklama da bulundu; “Haydarpaşa Garı tarihi bir mirastır. Yangından sonra gar binası adeta kendi kaderine terk edilmişti. Devlet Demir
yolları’nın binanın orijinal haline uygun bir restorasyon projesi hazırlaması sevindirici. Ama asıl olan Gar’ın eski tarihi fonksiyonuna dönmesi ve İstanbululara bir gar olarak hizmet etmesi.”

Karar sayesinde İstanbul’da son dönemde sık sık rastlanan tarihi eser tahriplerine ve çarpık kentleşmeye karşı önemli bir mevzi korunmuş oldu. Karar, gelecek dönemde çok sayıda korunması gereken tarihi mekan için mücadelenin devam etmesi için moral kaynağı oldu.

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir