AKP’li Belediye Tarihin üstüne asfalt döktü!

PDF İzle & KaydetYazdır

asfalt-tarihBursa’da İznik Belediyesi tarafından geçen yıl ağustos ayında Beyler Mahallesi, Afyon Sokak’ta yürütülen kanalizasyon çalışması sırasında, 2 metre derinlikte üzerinde insan yüzü figürünün bulunduğu taban mozaiği bulundu. Roma Sarayı kalıntısı olabileceği bildirilen mozaiğin yer aldığı alanda İznik Müze Müdürlüğü genişletme çalışması yaptı. İnsan yüzü figürlü mozaiğin etrafındaki toprak tabakayı yaklaşık 1 metrekare genişliğinde açarak büyüten arkeologlar, mozaiğin yılan figürleri ile devam ettiğini, toprakta kalan bölümlerde de yine altıgen biçiminde farklı motiflerin olduğunu tespit etti.

Yapılan alan genişletme çalışmasının ardından yetkililer, mozaiğin üzerini kumdan bir örtü ile kapattı. Sonrasında ise Roma dönemine ait alt taban mozaiğinin giriş noktası belediye çalışanları tarafından asfaltla kapatıldı. İznik Müze Müdürlüğü yetkilileri, taban mozaiğinin yoldan ahır olarak kullanılan bir binaya doğru ilerlediğini belirterek şu sözleri ekledi; “Ön kazıyı yaptıktan sonra kamulaştırma için bakanlığa başvuru yapıldı. Ancak kamulaştırma gerçekleşmedi. Mozaik jeotekstil malzemeyle kaplayarak, üzerine dere kumu dökülerek koruma altına alındı. Kamulaştırma gerçekleşirse arkeoloji kazı yapılacak.”

Diğer yandan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, taban mozaiğinin binanın altına doğru ilerlediğini ve asfaltlanan bölgeyle ilgisi olmadığını iddia etti.


,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir