Göllüce köyü topraklarını vermemek için direniyor

PDF İzle & KaydetYazdır

eylem-torbali-golluceGeçtiğimiz günlerce AKP hükümetinin çıkardığı bir yasaya göre, köyler de otlak alanlar da hükümetin yandaş şirketlerine peşkeş çekilebilecek. Bununla ilgili daha önce Antalya Adliyesi’nde Türkiye genelini ilgilendiren kapsamda dava açan Halkın Kurtuluş Partisi, şimdi de Torbalı’nın Göllüce köyününde direnişe geçen köylülerle dayanışma içinde.

Yasayı protesto eden Göllüce köylüsünün açıklaması şu şekilde:

Bizim köyümüzün insanının yüzde sekseni topraksızdır. Küçükbaş hayvan besleriz. Bulduğumuz günlük veya sezonluk işlerde çalışırız. Topraklarımız bereketlidir. Köyümüzün altında Evliyazade’lerin bir çiftliği var. Atalarımızın onlarla toprak hususunda çok ihtilafları olmuştur. Bugün onlar kalmadı. Yıllardır ektiğimiz topraklar baktık bir gün dikenli tel çitlerle çevrildi. Meğer Evliyazadelerin mirasçıları çiftliği Defne Tarımcılık isimli bir şirkete satmışlar. Bu şirket de gördüğü yeri benim diyerek etrafına çit çekmeye soyunmuş. Köylümüzün hayvanlarını otlattığı meramızın etrafını da çitle çevirmek için iş makinesi getirmişler. Vardık işçi arkadaşa durumu izah ettik. Gitti. Birkaç gün sonra meranın başka bölgesinde aynı çalışmayı yapmaya kalktılar. Tekrar gittik. Müsaade etmedik. Bu toprak köylünündür. Bunlar köylünün yaşamasını istemiyorlar. Bizleri kendi çiftliklerine köle yapmak istiyorlar. Köyün merasına dahi satın aldıklarını iddia ederek çökmek istiyorlar. Köyü hapishaneye çevirdiler. Biz Göllüce köylüleri olarak buna müsaade edemeyiz. Çocuklarımız için müsaade edemeyiz.

Göllüce köyü, 1970’li yıllarda toprak ağalarına karşı gerçekleştirilen direnişlerdeki geleneklerine de sahip çıkmakta ve mücadele için hazırlanmakta. Köylülerle birlikte mücadeleye hazır olduğunu bildiren Halkın Kurtuluş Partililer, mücadelenin sadece aç gözlü şirketlere karşı değil, ülke değerlerini sömüren bir avuç parababasına karşı olduğunu da vurguladılar.

Ülkemizin dört bir yanında parababaları saldırıları oldukça, direnişler yayılmaya devam edecek.

İzmir Direniyor

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir