Çoğu çocuk, 400 bin civarında Suriyeli kayıtsız çalıştırılıyor!

PDF İzle & KaydetYazdır

cocuk-iscii-suriyeliHacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’nin (HÜGO) yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, Suriye’de ki iç savaş yüzünden Türkiye’ye mecburi göç etmek zorunda kalan 2.5 milyon Suriyeliden, çoğunluğu çocuk 400 bin kişinin kayıtsız olarak çalıştırıldığı açıklandı. Kayıtlı olarak çalıştırılan kişi sayısı ise sadece 3686.

Suriyelilerin en fazla olduğu 18 ilde beş aylık saha çalışmasıyla hazırlanan raporda, Türkiye’deki Suriyelilerden 1 milyon 200 bininin 18 yaşından küçük olduğu belirtilirken, ülkedeki Suriyeli sığınmacı sayısının beş yıl içinde 3 milyon 500 bine çıkabileceği vurgulandı.

Okuma yaşında olan 600 bin çocuğun sadece yüzde 15’inin eğitime davet ettiğini ortaya koyan rapora göre Suriyelilerin %90’ı kampların dışında yaşamakta.

Araştırmanın feryat ettiren diğer bir yanı ise çocuk işçi kabusunun geri dönmesi. Kanunlara göre iş kollarının çoğunda 16 yaşın altında çocuk çalıştırmak yasak. Ancak Suriye’den göçen çocuklar için kanun işlemiyor ve sömürünün en aşağılık biçimlerinden biri ülkemizde yaşamaya devam ediyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir