Nakliyat-İş’ten enternasyonalist eylem

PDF İzle & KaydetYazdır

nakliyat-is_kolombiya_dayanismaKolombiyalı tutuklu devrimci sendikacı için Ankara’da, Kolombiya Büyük Elçiliği önünde, Nakliyat-İş tarafından dayanışma eylemi gerçekleştirildi

Dünya Sendikalar Federasyonu’na (DSF) üye sendikalar Dünyanın bir çok ülkesinde eş zamanlı olarak, tutuklu Devrimci Sendikacı Huber de Jesús Ballesteros Gómez için dayanışma eylemleri yapıldı.

Salı günü saat 14:00’te Kolombiya Büyükelçiliği önünde yapılan Devrimci Sendikacı “Huber Ballesteros Serbest Bırakılsın” eyleminde basın açıklaması Nakliyat-İş Anadolu Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ünver tarafından yapıldı. Basın açıklamasında DSF’nin hazırlamış olduğu ortak basın metni okundu.

Eylemde “Huber Ballesteros Serbest Bırakılsın” Türkçe ve İspanyolca yazılı ozalit açıldı. Ayrıca DSF ve Sendikamızın bayraklarının açıldığı eylemde Huber Ballesteros’un resimleri taşındı. “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Huber Ballesteros Serbest Bırakılsın”, Yaşasın Uluslararası Sınıf Dayanışması” sloganları atıldı.

Basın açıklamasından önce konu ile ilgili olarak bir dosya, sendika yöneticileri ve avukatı tarafından Kolombiya Büyükelçiliğine teslim edildi. Basın açıklamasında okunan metni sizlerle paylaşıyoruz.

“GARANTİLERİN KONTROL EDİLMESİ GÖREVİ YAPAN SAYIN BÖLGESEL CEZA YARGICINA

Bogota, Kolombiya.

Saygılarımızla,

126 ülkeden 92 milyon üyeyi temsilen Dünya Sendikalar Federasyonu, Kolombiya militan sendikacı Huber de Jesús Ballesteros Gómez’e tam ve güçlü desteğini yineler; tüm üyeler ve arkadaşları olarak onunla gurur duyuyoruz.

Kolombiya hükümeti ve FARC-EP arasında yeni anlaşmanın imzalanması ve bunun kongre tarafından referanduma götürülmesi göz önüne alındığında, Kolombiya tarihinde yeni bir sayfanın açıldığı ortadadır.

Aynı zamanda, bu sürecin bileşenlerinden biri olan Bütüncül Gerçek, Düzeltme, Tekrarlanmama Garantisi Sistemi’yle ve bu sisteme dahil Barış İçin Özel Yargı uygulamasıyla bağlantılı olarak varılan uzlaşmalar uyarınca, diğer düzenlemelerin yanı sıra, protesto ve silahlı örgütle bağlantılı olduğu iddia edilen suçlarla bağlantılı olarak adalet tarafından haklarında işlem yapılan toplumsal örgüt yöneticileri için farklılaştırılmış cezai muamele düzenlemeleri de söz konusudur.

Tam da üzerinde uzlaşılan bağlamda, Huber de Jesus Ballesteros Gomez’i barış görüşmelerine ciddi anlamda müdahil, toplumsal talepleri dile getiren, önemli bir sendika yöneticisi olarak tanırız. Üç yıldan fazla bir süredir bu kişi, yukarıda sözü geçen silahlı örgüte üye, “tehlikeli” biri olarak nitelendirilmektedir; bugün, halihazırdaki üzeri örtülemeyecek gerçekler göz önüne alındığında, bu “tehlikelilik” tanımının sadece ideolojik bir bakış açısıyla yapıldığı ortaya çıkmaktadır.

Bu kişinin Kolombiya’daki Toplumsal Hareket ve Halk Hareketi’nde oynadığı önemli rol, bu barış dönemlerinde, bu yeni politik durumda, son derece önemli bir konuma işaret etmektedir; bu durumda, kolayca anlaşılabileceği ve son derece açık bir şekilde görülebileceği gibi bu kişi sahip olduğu tek silahlar olan söz ve ilkelerine bağlılık silahlarıyla kitlelerin kazanımları için durmadan mücadele ederek ülkesine bağlılığını göstermiştir.

Bu yüzden, DSF’nin Atina’daki Merkez Şubesi’nden, diğer yasaların yanında, Af Yasası, Barış için Özel Yasa gibi yasalara dayanarak, serbest bırakılması yönünde çağrı yapma amacı güden bu açıklamayı yapıyoruz; uzlaşma ve çatışma döneminin sonrasını kapsayan bu dönemde Huber de Jesús Ballesteros Gómez gibi toplumsal önderler önemli rollerini oynayabilmelidir. Bu kişiye karşı uygulamalar yapılmasını gerektirecek anayasal temeller artık yoktur; bu anayasal temeller günümüzde evrensel olarak kabul edilen koşullara ters düşmektedir.

Bu güvenlik önlemlerinin geri çekilmesi, sadece Kolombiya’daki siyasal durumun bir gerekliliği olmakla kalmamakta, aynı zamanda son dört yıldır uluslararası topluluğun desteğiyle ilerleyen pazarlık sürecinin bir gerekliliği olarak kendisini dayatmaktadır.

İlginiz için teşekkür ederiz,

DSF Sekreterliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir