MSC/Medlog Lojistik’te 116 işçinin direnişi başladı

PDF İzle & KaydetYazdır

msc-medlog_direnisSendika düşmanlığının son kurbanı, DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikasına, kendi hür iradeleri ve haklarını elde etme niyeti ile üye olan Medlog Lojistik çalışanları oldu. Şu ana kadar İstanbul/Esenyurt’dan 25, Gebze’den 16, İzmir’den 26, Mersin’den 26, İskenderun’dan 3 ve Bursa/Gemlik’den 20, toplamda 116 Nakliyat-İş üyesi işçi, farklı gerekçeler gösterilerek sendikaya üye olduklarından işten atıldı. Ayrıca şirkette lokavt uygulaması da görülmekte.

İşten atma ve lokavt üzerine Nakliyat-İş üyesi işçiler, iş yerleri önünde direnişe başladıklarını ilan ettiler. Direnişin başlaması ile birlikte 5 ilde basın açıklaması düzenlendi. Bu eylemler sırasında MSC Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenleyen Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun konuşması şöyle gerçekleşti:

“SENDİKAMIZ 600 İŞÇİNİN ÇALIŞTIĞI MSC/MEDLOG LOJİSTİKTE ÖRGÜTLENMİŞTİR

Dünyanın ikinci büyük konteyner operatörü olan MSC (Mediterranean Shipping Company) 1970 yılında İsviçre Cenevre’de kurulmuştur. Dünya çapında 6 kıtada 490 ofis de 54,000 çalışanı vardır.

MSC’nin Türkiye’de lider durumda olan konteyner taşımacılığını yapan MEDLOG Lojistik 2011 yılında kurulmuştur. MEDLOG Lojistik, İstanbul, Gebze/Kocaeli, Gemlik/Bursa, Mersin, İskenderun, İzmir ve Samsun’da faaliyet göstermekte 600 çalışanı bulunmaktadır.

Çalışanların 150’ye yakını beyaz yakalı diğerleri ise mavi yakalıdır. Büyük çoğunluk şofördür. Şoförlerin aylık ücreti asgari ücretin neti olan 1,300,00 TL’dir. Şoförlere ayrıca günlük 35,00 TL harcırah verilmektedir. Günlük harcırahlar da iki yıldan beri her hangi bir artış yapılmamıştır.
MEDLOG Lojistik işvereni 4857 Sayılı İş Kanunun ve ilgili yönetmelikler de ki düzenlemelere uymamakta, işçiler uzun çalışma saatleri ile çalışmakta, fazla mesai ücretleri ödenmemekte angarya olarak yasadışı çalıştırılmaktadır.

İşçilerin büyük çoğunluğu anayasal haklarını kullanarak sendikamızda örgütlenmişler, üye olmuşlardır. İşçilerin örgütlenmesinden haberdar olan işveren vekilleri, müdürler üyelerimize baskı yapmaya başlamışlardır. Bazı depolarda/garajlarda bazı üyelerimize iş vermeyerek bekletmişler daha sonra bunlardan Esenyurt/İstanbul’dan 4, Muallimköy/Dilovası’ndan 3 üyemiz ve Bursa’dan 1 üyemiz tazminatsız işten çıkarılmışlardır.

İşten çıkartmalar 4857 Sayılı İş Kanununun 25. Maddesine göre yapılmıştır. Bazı üyelerimize çekicilerin-dorselerin temizliğine özen göstermeme gerekçe yapılmıştır. Bazı üyelerimize sözlü olarak sendikal faaliyetten dolayı işten çıkarttıklarını belirtmişlerdir.

Sendikamızın üye olduğu ITF (Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu) MSC’nin merkezi üzerinden gerekli dayanışmayı göstermektedir.
İşten çıkartılan üyelerimiz Esenyurt/İstanbul ve Dilovası/Kocaeli‘de haksız, keyfi, işten çıkartmaları protesto amacıyla direnişe başlamışlardır.
MSC/MEDLOG Lojistik işverenini, uluslararası ve ulusal sözleşmelerle anayasa ve yasalarla güvence altına alınan örgütlenme, sendikaya üye olma hakkına saygı göstermeye çağırıyoruz.

Sendikamız üyesi atılan işçilerin geri alınması için mücadelemiz devam edecektir.

05.09.2016

Nakliyat-İş Sendikası
Genel Merkezi

Atılan İşçiler Geri Alınsın!
Yaşasın MSC/MEDLOG Lojistik Örgütlenmemiz ve Mücadelemiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir