Bu fotoğrafın arkasında ne var? Sakarya’da neler oluyor?

PDF İzle & KaydetYazdır

sakaryada_neler_oluyorHemen söyleyelim.

Bu fotoğrafın ardında kumpas ve kanunun çiğnenmesi var.

Fotoğraf 15 Temmuz gecesine ait.

Türk halkına küfretmesi ile tanınan Sakarya Valisi Avni Coş, sadece bu görüntü ile değil darbeci olduğu iddia edilen askerleri aşağılayan, küfreden haliyle de görüntülendi.

Ancak Sakarya’da ikinci bir Ergenekon-Balyoz kumpası yaşanıyor.

15 Temmuz gecesi tatbikat olduğu iddiasıyla valiliğe doğru harekete geçen TSK mensupları, daha sonrasında darbe girişimi olduğu anlaşılacak olan harekat sırasında darbeciler tarafından verilen emirlere uymadıkları halde, fotoğrafta gördüğünüz kişinin bir sözü ile günlerce gözaltında tutuluyorlar ve kanun çiğnenerek yargısız infaz gerçekleştiriliyor.

Çoğu Türkiye yurtseveri olan askerlerin aileleri de bu kumpastan payını alıyor. Ailelerin lojmanlarının önü tutuluyor, elektrikleri kesiliyor. Lojmandan taşınmak zorunda kalan ailelere Sakarya’da ev verilmiyor. Aileler Türkiye’nin dört bir yanına dağılıyor ve tabii ki bu arada elleri boş durmuyor. 15 Temmuz Mağdur Asker Aileleri Platformu adıyla örgütleniyorlar.

Maalesef ailelerin önünü tek tıkayan kumpasın kendisi değil. Boyalı basından parababası siyasetçilerine kadar tüm kapılar kendilerine kapatılıyor ya da verilen sözler yerine getirilmiyor. Ergenekon mağduru birkaç eski asker dışında seslerini duyurmaları mümkün olmuyor.

15 Temmuz’un iki ortaçağcı güç arasında Türkiye Cumhuriyeti pastasını yemek yarışı olduğu tespiti Sakarya’da somutlanıyor. Sayıları 100’e yaklaşan türlü rütbelerdeki askerin yargısız infaz edilmesi ve yargılanmadan aylardır bekletilmesi, bu kumpasın bir parçası. Ancak aileler kararlı, bu kararlılıklarını da “Adalet İstiyoruz” başlıklı bir bildiri yayınlayarak açıkladılar. İşte o bildirinin bir kısmı:

ADALET İSTİYORUZ!

BİZ KİMİZ?

Ülkemiz 15 Temmuz 2016 tarihinde, geçmişinde eşi benzeri görülmemiş bir terör saldırısıyla karşılaştı. 240 vatandaşımızın şehit olduğu, 1535 vatandaşımızın yaralandığı bu terör saldırısının faili ise, devleti ele geçirmek için sinsice adım adım ilerleyen kanlı Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’dür.

Bizler, o acı 15 Temmuz gecesinde; yurdumuzun pek çok yerinde tatbikat, reaksiyon ölçümü, terör saldırısı gibi farklı sebepler ileri sürülerek kandırılan ve “karşı çıkanı vururuz” tehditlerine rağmen emirlere uymadığı halde bugün tutuklu bulunan, TSK’dan ihraç edilen, aşağılanan ve hain ilan edilen onurlu, vatansever askerlerin aileleriyiz.

(…)

EŞLERİMİZLE, BABALARIMIZLA, OĞULLARIMIZLA, KARDEŞLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ

O kanlı gecede ülkemizin dört bir yanında Fethullahçı Terör Örgütü üyeleri, kendilerinden olmayan vatansever askerleri, yani eşlerimizi, babalarımızı, yani oğullarımızı, kardeşlerimizi tatbikat, reaksiyon ölçümü, terör saldırısına karşı güvenlik önlemi gibi bahanelerle -Türk askerinin üstünün emrini sorgulamadan kendini görevine adayan karakterini suiistimal ederek- kamu kurumlarına, çeşitli önemli noktalara sevk ettiler.

Onlar ise kandırıldıklarını, oyuna getirildiklerini, bir planın parçası olarak halkın üzerine sürülmek istendiklerini anladıklarında, o ana dek komutanları olarak bildikleri kişilerin aslında insanlıktan nasibini almamış caniler olduklarını görerek, kendilerine emirlere uyulmazsa “gereğinin anında yapılacağı” yani vurulacakları açıkça söylendiği halde asla halka silahlarını doğrultmadılar ve emniyet güçlerine sığındılar.

Onlar, tüm tehditlere rağmen darbecilerin emirlerine riayet etmeyerek bu hain hamlenin başarısızlığa uğramasında çok önemli bir yere sahip oldular.

Bizler, yüzümüzü yere eğmeyen, kendi canlarını tehlikeye atarak halka, polise ve kendileri gibi olan askerlere karşı silah sıkmayan, darbecilerin emellerine alet olmayan eşlerimizle, babalarımızla, oğullarımızla, kardeşlerimizle gurur duyuyoruz.

ADALET İSTİYORUZ

Tüm bu apaçık gerçeklere rağmen, yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerle mahkumiyet kararı aranmaksızın denilerek onurlu vatansever askerler hainlerle aynı potaya konulup ihraç edildiler.

Yıllarca bu ülkenin dağlarında, bin türlü mahrumiyet içinde terörle mücadele edenlere, bir gecede FETÖCÜ vatan haini denildi.

İçimizden öğretmen, hemşire, veteriner, memur olan çok sayıda kadın, sadece ve sadece bu onurlu askerlerin eşleri oldukları için açığa alındılar.

Sayısız aile paramparça edildi. Tamamımız ekonomik olarak bir yıkım yaşadık. Bir kısmımız neredeyse açlığa mahkum edildi. 15 gün içerisinde yaşadığımız lojmanları terk etmemiz istendi. Nereye gideceğimizi, nasıl gideceğimizi düşündüler mi bu kararı alanlar?

Cezaevlerine tıkılan namuslu askerler, hayatımızı bir gecede karartan kanlı örgütün mensuplarıymış gibi iç çamaşırlarıyla gecelerce beton zeminde yatırıldılar. Evlerimiz taşlandı, günlerce sokağa çıkamadık. Sokakta, markette, okulda, iş yerinde tahkir edildik.

Ama utanacak olan bizler değiliz. Utanması gerekenler, bize ve dün kahramanken bugün hain ilan edilen, oysa sür denilen tankı sürmeyen, sık denilen silahı sıkmayan vatanseverlere bu yaşadığımız cehennemi reva görenlerdir.

Sizin kurunun yanındaki yaş dediğiniz bizler, haber bültenlerindeki rakamlardan, istatistiki bilgilerden fazlasıyız. Bizler birer sayı değiliz. Bizler insanız, Türk milletinin, 15 Temmuz gecesi bu ülkeyi ayakta tutanların bir parçasıyız.

Bugünün Ergenekon, Balyoz mağdurları olmak istemiyoruz!

Sesimizi, çığlığımızı duyun istiyoruz!

Çocuklarımız çocukluklarını kaybettikten sonra değil,

Eşlerimiz, babalarımız, oğullarımız, kardeşlerimiz bağırlara basılacakken cezaevlerinde tükendikten sonra değil,

Aileler paramparça edilip, yoksulluğa mahkum edildikten sonra değil,

Anneler, babalar son demlerinde oğullarına hasret bu dünyadan göçtükten sonra değil,

HEMEN ŞİMDİ ADALET İSTİYORUZ!

15 TEMMUZ MAĞDUR ASKER AİLELERİ PLATFORMU

Mağdurların başlattığı kampanya için tıklayınız.

2 comments to “Bu fotoğrafın arkasında ne var? Sakarya’da neler oluyor?”
  1. Tesekkur ederiz asker aileleri sakaryada cok buyuk acilar cekiyor sucsuz yere yargilaniyor sesimizi duyuramiyoruz isigimiz oldunuz

  2. 15 Temmuz gecesi oynanan oyuna alet edilen masum askerlere yüklediler olayı esas suçlulur dişarda geziyor onlara hiç dokunulmuyor birde eline silah alıpta kendini kahraman ilan eden o sahıs acaba ne olacagını hiçmi düşünmüyor Allah ın adaleti yerini bulacak savcı ve hakimlere v ayrıca baro avukatlarını tehdit edip bir kaç baro avukatına talımat verip onlar a terorist dyip savunmalarını bile okumadan hakim cübbeyi cıkarıp ve dosyayı fırlatıp atıyorlar bumu adalet onların istegine göre yani il yöneticisinin istegiyle hareket edip kendilerini kahraman ilan ettiler olan masumlara oldu hiçmi Allah korkunuz yok Allahınızdan bulun o talımatı ve emri alanlar elbette sizlerde sonuçta yargılanacaksınız Allahın huzurunda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir