Küba’dan bir başarı daha: Anneden çocuğa AIDS geçişi durduruldu

PDF İzle & KaydetYazdır

bilim-cubaKüba, sağlık alanında bir devrim daha gerçekleştirerek insanlık tarihine katkılarından birini daha gerçekleştirdi.

Küba’nın bu başarısı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da teyit edildi. Anneden bebeğe geçerek bebeğin AIDS hastalığına yakalanmasına sebep olan HİV virüsünün, geliştirilen ilaç ile birlikte geçmesinin engellendiği bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü genel direktörü “Virüs geçişini engellemek mümkün olan en büyük kamusal sağlık başarılarından birisidir” diyerek, HIV’e ve frengi gibi cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara karşı savaşta önemli bir gelişme olduğu belirtildi. Böylece AIDS’in olmadığı bir nesle doğru yol atılabileceği de kaydedildi.

Dünya üzerinde her yıl 1,4 milyon HIV virüslü kadın anne olurken, emzirme sırasında ya da doğum sırasında bu virüsün bebeklere geçtiği görülmekte. Ancak geliştirilen ilaç ile birlikte virüsün bulaşma riskinin %1’in altında olacağı belirtiliyor.

Her türlü baskıya, her türlü ablukaya rağmen, emperyalist dünyanın saçtığı hastalıklar, proleteryanın yurdu tarafından ortadan kaldırılmaya devam ediliyor.

 

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir