Küba’da “ücretsiz iletişim”e doğru adım adım

PDF İzle & KaydetYazdır

küba-iletisim

Küba’da ücretsiz iletişim doğrultusunda ilk adım atıldı.

Devlet yönetimindeki iletişim şirketi, ülkenin farklı bölgelerinde 35 noktaya WI-FI bağlantı noktası kurarak kolektif kullanım ile birlikte interneti ucuzlaştırdı. Böylece internetin kullanımı ve bilgiye ulaşmanın kolaylaşması sağlanmakta.

Sistem henüz bu hedefin uzağında kalmakta. Bağlantı için saati 2 dolar ödenecek. Bu ücret, Küba’daki halk için henüz istenen ucuzlukta değil. Buna karşılık sağlanan hizmetin de kalitesi henüz istenen seviyede değil. Söz konusu sistemde belli bir hız sınırlaması uygulanacak ve sadece 50-100 kullanıcı dahil olabilecek.

Tüm bunlara rağmen insanların bilgi alma hakkını gittikçe kolaylaştıran ve gelecek dönemlerde altyapısını geliştirdikçe bireysel kullanımın dahi ücretsiz hale gelmesini sağlayacak bu yöntem, iletişim gibi bir sektördeki sömürünün ve pahalılığın da sona ermesine sebep olacaktır.

Yeni bir isyanda talep edilebilecek “ücretsiz, sansürsüz, fişlemesiz” iletişimin örneği olabilecek bu uygulamanın gelecek dönemlerde nasıl geri dönüşler ortaya çıkaracağını göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir