“İsrail’in Saldırısı Savunma Değil Soykırım”

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-soykirim-israilİsrail’in Filistin’de yaptığı katliamlara Güney Amerika’dan tepkiler gelmeye devam ediyor. Bolivya’nın İsrail’i terörist ilan edişi, Şili’nin ekonomik ilişkilerini durdurması, Brezilya, Peru, Ekvador’un elçilerini geri çekmesinden ve Venezuela’nın İsrail elçisini sınırdışı etmesinin ardından, Uruguay Dışişleri Bakanlığı da İsrail’in saldırılarını savaş suçu olarak ilan etti.

Uruguay Devlet Başkanı Jose Pepe Mujica, Uruguay’da yayın yapmakta olan bir gazeteye yaptığı konuşmada karar ile ilgili düşüncelerini iletti; “Hastanelerin, çocukların ve yaşlıların üzerine bomba yağdırılırsa bu bana soykırım gibi gözükür. Her zaman en savunmasız olanlar en fazla acı çekenlerdir.”

Diğer yandan Arjantin Dışışleri Bakanlığı da İsrail’in BM okulunu bombalamasını kınamak için bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Gazze Şeridi’ndeki Birleşmiş Milletler tesisleri sivilleri askeri saldırılardan koruyan son kalelerdir” denilerek, saldırının sorumluların ortaya çıkartılarak yargılanması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir