HEPSİ AYNI | Mehmet Maçoğlu, AB destekli katı atık tesisini savunuyor

PDF İzle & KaydetYazdır

HEPSİ AYNI: BÖLÜM 4
Meclisteki Amerikancı Beşli Çete’nin HEPSİ AYNI
Sosyalist Meclisler Federasyonu ve “Türkiye Komünist Partisi” adını istismar eden grup tarafından Kadıköy Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Mehmet Maçoğlu, 16 Kasım 2022 tarihinde Halk TV’de yayınlanan programda Avrupa Birliği (AB) destekli katı atık tesisinin yapılmasını savunmakta.

Diğer bölümlerden farklı olarak, projeye karşı çıkan Kırmızıdağ Çevre ve Yaşam Platformunun açıklamasını da yayınlıyoruz.

***

“Tunceli Belediyesi öncülüğünde 7 ilçenin belediye başkanlığınca, Avrupa Birliği’nin de fon desteğiyle, merkeze bağlı Sütlüce köyü yakınlarında, 18 hektarlık alana yapımı düşünülen ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesine karşı çıkan köylüler, yürüyüş yaparak belediyeyi protesto etti.

Bölgede 55 bin ağacın kesileceğini, doğanın tahrip edileceğini, kutsal gördükleri inanç yerlerinin çöp altında kalacağını, geçim kaynakları olan tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin son bulacağını belirten köylüler, sık sık ‘doğamızı yok ettirmeyiz’ sloganı atarak basın açıklaması yaptı.

Köylüler adına açıklamayı okuyan Nurcan Koç, projeden belediyelerin vazgeçmesi gerektiğini belirterek, “Çöp projesinin Kırmızıdağ bölgesinde uygulanması bir felaket olacaktır. Pek çok içme suyu ve şehrin temiz havası kirlenecektir. Yanlış yer seçimi nedeniyle doğa ve insana düşman olacak şekilde tasarlanmış ucube çöp projesinden derhal vazgeçilmelidir. Konut ve iş yerlerinden yani, kaynağından geri dönüşüm sürecini başlatacak atık önleme, azaltma, atığı tekrar kullanma, enerji üretme gibi aşamaların olduğu sıfır atık anlayışı süratle hayata geçirilmeli, bunun için gerekli teşvik, altyapı organizasyonları oluşturulmalı ve vahşi depolamadan vazgeçilmelidir. Bizler ilk günden beri anlatmak istediğimiz kesinlikle katı atık tesisinin yapılmasına karşı çıkmak değildir. Bu projeye değil, yapılacağı yere karşıyız biz. Kesinlikle modern şehirlerde ve kentimiz gibi güzel bir şehre geç gelinmiş bir projedir. Bizler buna karşıyız, bizler bu projeyi destekleriz. Şehir merkezine 2,5 kilometre yakın bir yere katı atık tesisi yapılamaz. Geç olmadan bu projeden vazgeçilmelidir” diye konuştu. [Veryansın TV, Dersim Haber, MunzurPress]

, ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir