DİSK eski başkanı Kemal Türkler, katledilişinin 34. yılında anıldı

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-kemaltDevrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kurucu genel başkanı Kemal Türkler, kontrgerilla tarafından katledilişinin 34. yılında, mezarı başında düzenlenen bir anma programı ile anıldı. 22 Temmuz günü düzenlenen anma, Topkapı Mezarlığı girişinden mezara kadar yapılan yürüyüşle başladı ve yürüyüş sırasında “Kemal Türkler Aramızda”, “Kemal Türkler Mücadelemizde Yaşıyor” “Katillerden Hesabı Emekçiler Soracak”, “İnadına Sendika İnadına DİSK” sloganları atıldı.

Anmaya Türkler’in kızları Nilgün Türkler Soydan, Yasemin Türkler, torunu ve Türkler Davası’nın avukatı Burç Akpınar, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK eski Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, DİSK Yönetim Kurulu Üyeleri, DİSK Eski Genel Sekreteri Mehmet Karaca, Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve DİSK’e bağlı sendikaların genel başkanları, merkez yöneticileri, sendika şube yöneticileri, üyleri, gazeteci ve yazarlar, demokratik kitle örgütlerinden ve siyasi partilerden temsilciler katıldı.

Türkler, daha önce de çeşitli dönemlerde yapılan suikast girişimlerinden kurtulmuştu. DİSK’in sendikacılık anlayışı ve örgütlenme biçiminden dolayı parababalarının sürekli hedefi haline gelen işçi sınıfı önderlerinden biri olan Türkler, maalesef bu saldırılardan kurtulamadı. DİSK’in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler, 22 Temmuz 1980 tarihinde İstanbul’un Merter semtinde bulunan evinin önünde, kontrgerilla tarafından silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetti. Olayı gerçekleştirdiği düşünülen zanlılar ise uzun bir süre yakalanamadı ve en sonunda dava zaman aşımına uğradı. Bu konudaki mücadele de hala devam etmekte.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir