Cömert ailesinin hukuk mücadelesi sürüyor

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-acomertCömert ailesini artık herkes tanıyor. Hatay’da Taksim-Gezi isyanı sırasında başına isabet eden gaz fişeği sebebiyle aramızdan bedence ayrılan Abdullah Cömert’in ailesi, çocuklarının ölümü sonrası bir parça sevinmek için hukuk mücadelesine devam ediyorlar. Cömert ailesi, bir taraftan Abdullah Cömert’in öldürülmesi ile ilgili davayı takip ederken, bir yandan da Abdullah Cömert’in adının verildiği parkın AKP’liler tarafından “siyasi ve ideolojik” olduğuna yönelik itirazın görüldüğü davayı izliyorlardı.

İlk haber Hatay Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nden geldi. 27 Ağustos’da Abdullah Cömert’i katleden polis Ahmet Kuş’un tutuklanması istemi, bu mahkeme tarafından reddedildi ve “güvenlik nedeniyle” Balıkesir’de görülecek olan davada Ahmet Kış tutuksuz olarak yargılanmaya devam edecek. 11 Temmuz’da mahkemeye dilekçe veren Cömert Ailesi’nin avukatı Hatice Can, polis memuru Ahmet Şahbaz’ın da kasıtla adam öldürmek suçu sebebiyle tutuklu yargılandığını hatırlattı. Gerekçe olarak ise delillerde herhangi bir değişikliğin olmaması olarak gösterildi. Hatice Can, karar üzerine yaptığı açıklamada kamu görevlilerinin veya devlet erkini kullanarak suç işleyenlerin hem yargı hem de idare tarafından korunduğunu belirtti.

Bir diğer hukuk mücadelesinde ise İstanbul’un Bakırköy ilçesinde Abdullah Cömert’in adını alan parkın adının değiştirilmesine yönelik iptal davasında sona varıldı. Bakırköy Belediye’sinin AKP’li meclis üyesi ve 2014 Yerel Seçimleri’nde Bakırköy Belediye Başkan adayı Mehmet Emin Ertekin’in, parka verilen adın “siyasi ve ideolojik” çağrışımlar yaptığını ve belediye meclisinin salt çoğunlukla değil, üçte iki çoğunlukla karar alması gerektiğini savunarak açtığı dava açtı. Bunun üzerine İstanbul İdare Mahkemesi, yeterli çoğunluğun bulunmadığını tespit ederek parkın adının değişmesi gerektiğini tebliğ etti.

Kararın Bakırköy Belediyesi’ne ulaşması üzerine mecliste tekrar onaylanan karar bu defa yeterli çoğunluğu sağladı ve parkın adı yerinde kalmış oldu. Mehmet Emin Ertekin ise parkın mahkeme kararı olmaksızın açılması sebebiyle kamunun zarara uğratıldığını iddia ederek tüm kanuni hakları kullanacağını belirtti.

Parkın açılışına Abdullah Cömert’in Hatay’da yaşayan babası Edip, annesi Hatice ve ağabeyi Zafer Cömert de katılmıştı. Baba Cömert; “Hepinizden Allah razı olsun. Benim oğlumun ismine park yaptınız. Adını yaşatmak için. Benim oğlum park için sokağa çıkmıştı” diyerek teşekkürlerini iletmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir