Amasra’da direniş zamanı

PDF İzle & KaydetYazdır

BpbXiPDIgAATfc2gdgKaradeniz, doğaya karşı yapılan katliamlara karşı direnişin merkezi olmaya devam ediyor. Bartın’ın Amasra ilçesinin Tarlaağazı Köyü’nde Hema Endüstri A.Ş. tarafından yapılması planlanan termik santrale karşı Amasra halkı eylemlerle direnişe geçti.

Amasra’daki eylemlerin başlangıcı, 300 esnafın kepenk kapatma kararı alması ile gerçekleşti. Ardından ilçedeki Amasra Kalesi’nden başlanarak insanların el ele tutuşması ile düzenlenen insan zinciri eyleminin duyulması ile başladı. Eylem sırasında Bartın-Amasra karayolunun 4 kilometrelik kısmı boyunca yaklaşık bin kişi tarafından zincir oluşturuldu. Bu sırada yağan yoğun yağmura rağmen oluşan kalabalık dikkat çekti. Eylem sırasında sık sık “termik santral istemiyoruz”, “santrali yaptırmayacağız” sloganları atıldı. 2 saat süren eylemin ardından eylemciler olaysız bir şekilde dağıldılar.

Paralarına para katmak için doğayı hiçe sayan Hema Endüstri A.Ş. ise Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde üretim yapan, İstanbul Ofisi ise Maslak’da bulunan ve Hattat Holding’e bağlı bir şirket. Şirketin bağlı olduğu holding sahibinin aynı zamanda başka maden ocakları işlettiği ve Milliyet Gazetesine “Madeni olan gece rahat uyumasın” şeklinde demeç verdiği, sitelerinde ulaşılabilecek bilgiler arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir