TELE 1 TV’nin sahibi Merdan Yanardağ’ın mutluluğu ve Platon’un mağarası

PDF İzle & KaydetYazdır

“Ankara’da Türk Metal Sendikası’nın Emek Dostu ödülünü aldık. Onur duydum. Sanayi işçilerinin en büyük örgütü olan Türk Metal Sendikası’ nın yeni yönetimi ve yaşadığı değişimi görmekten mutlu oldum. Kadın işçi Kurultayı görkemli, sınıf bilinci umut vericiydi. Teşekkürler.”

Sarı sendikacılığı ve gangster sendikacılığı yücelten bu sözler, Merdan Yanardağ‘a ait. Twitter sayfasında paylaşmış.

Platonun mağarasını hatırlayın. 

“Mağarada insanlar sabitlenmiş bir halde sadece karşılarındaki duvarı görebilecekleri şekilde oturuyorlar. Sağa sola dönemiyorlar. Karşılarındaki duvardan bir takım imgeler geçiyor ve bir takım sesler çıkıyor. İnsanlar başka bir yere bakamadıkları için hatta mağarada bile olduklarını bilmedikleri için tek gerçekliğin bu karşılarında geçen imgeler olduğunu ve o imgeler geçerken duydukları sesin de o imgelerin adı olduğunu düşünüyorlar.”

Daha fazlasına girmeyelim. Tele 1 TV’nin sahibi Merdan Yanardağ’ın durumunu işte bu Platonun Mağarası en iyi açıklar. 

Merdan Yanardağ da şu an paraya odaklanmış durumdadır.  Baktığı tek nokta paradır. Ötesini göremez.  Televizyonculukta reklam demek, para demektir. Bu anlamda  TELE 1 TV’ye reklamı kim verir ya da verdirirse sadece duvarda onları görüyor ve o gördüklerine kimsenin inanamayacağı anlamlar yüklüyor.  Kendi değişimini, Türk Metal’in kadın kurultayının görkemi, sınıf bilinci gibi muhalif kesimin de hoşuna gidecek sözlerle gizlemeye çalışıyor.

Değişiyor dediği Türk Metal Sendikası Metal İşçilerine ihanetiyle bilinen bir sendikadır.  Her toplu iş sözleşmesi döneminde olduğu gibi senenin başında MESS ile işbirliği yaparak bir kez daha satış sözleşmesine imza attı. Ki o satış sözleşmeside Pevrul Kavlak, Tele 1’de canlı yayında açıkladı. 
2015 yılında Metal işçileri Türk Metal’e karşı eylemler başlatmıştı, O dönem toplu istifalar olmuştu. 

Nedeni Türk Metal Sendikasının işçilerin değil parababalarının çıkarlarına göre davranmasıydı. İşte bu nedenle Metal İşçileri, Türk Metal’in  baskıcı, bürokratik, gangster sendikal anlayışına karşı  mücadeleyi başlatmışlardı. İşte o gangaster sendikacılar, arkalarına parababalarınıda alarak işçilerin iradesine saygı göstermemiş,  elde silah, sopayla işçilere saldırmıştı. Ve binlerce işçi, örgütsüzlülüğün de getirmiş olduğu  çaresizlikle Türk Metal’e geri dönmek zorunda kalmıştı. Tam da bu, Türk Metal’in sayısal olarak metal iş kolunda en büyük sendika olmasının bir gerekçesidir. Merdan Yanardağ’ın yeni yönetim dediği ve elinde ödül aldığı Pevrul Kavlak, o dönemde de Türk Metal Sendikasının Genel Başkanıydı.

Türk Metal’in geçmiş tarihlerde ve hala  sol ve sosyalist düşünceye karşı nasıl bir savaş içinde olduğuna hiç girmeyelim.

Türk Metal’in,  Merdan Yanardağ’a ‘Emek Dostu’ ödülü verdiren Uzel Makina İşçilerinin mücadelesini unutmayalım. 

Uzel Makina işçileri 12.5 yıldır haklarını alamıyor.  Haklarının gasp edilmesinde Türk Metal Sendikasının büyük sorumluluğu var. İşçiler 11 yıl boyunca Türk Metal tarafında oyalanmış. Son 1.5 yıldır da Nakliyat-İş öncülüğünde sokağa çıkmış eylem yapıyor. Ve sendikaları Türk Metal, üyesi işçilerin yanında yer alacağına bu eylemleri engellemeye çalışıyor, işçileri tehdit ediyor.

Ama işçiler direniyor. Türk Metal’in Şubesi ve Genel Merkezi önünde protesto eylemleri yapıyor,  siyah çelenk bırakıyor. Meydan meydan eylemlerini sürdürüyor.

Bu durumda Türk Metal Sendikası nasıl bir değişim içine girmiş olabilir?  
 Hemen söyleyelim değişiklik yöntemde. 

Türk Metal’in kimyasını Uzel Makina İşçileri bozdu ve façasını indirdi. Türk Metal’in karşısına ilk kez, Kahrolsun Sarı Sendikacılık sloganıyla direnen, yılmayan işçiler çıktı.  Ve bugüne kadar uyguladığı tehdit, baskı, yalan Uzel Makina işçilerinde  tutmadı. Bu nedenle Türk Metal yöntem değiştirdi. O yöntemde Uzel Makina Direnişini haber yapacak, yazacak, gösterecek kişi, kurum ve kuruluşlara yakınlaşmaktır.

Peki Tele 1 TV bu direniş hakkında haber yapıyor mu? Hayır.

Satın alındı demek istemiyorum. Ama Tele 1 de, tamda ödül sonrası Türk Metal’in örgütlü olduğu bir otomobil markasının reklamının yayınlanması beni şüpheye düşürmüyor değil. Bilmem sizide şüphelendiriyor mu? 
Ve bildiğim kadarıyla Birleşik Metal-İş Sendikasıda benzer bir ödülü, Merdan Yanardağ’a vermek için kongresine çağırmış ancak kendisi kongreye katılmamıştı. Şüpheniz artıyor mu?

Değişim nedir? Değişim başlarsa bir yerde durur mu? Değişen kim?  Mutluluğun sebebi nedir?

Tele 1 ve Merdan Yanardağ muhalif yönüyle bilinir. Ama neye, kime göre ve nasıl bir muhalefet?  Eğer İşçi Sınıfı bilinciyle hareket etmiyorsanız Platonun mağarasında ki gibi duvara yansıyan, yansıtılandan veya gösterilenden öte bir şey göremezsiniz.

İşçi ve Sendika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir