Susma sustukça her yer beton olacak

PDF İzle & KaydetYazdır

bpigom-iaaau2xb_jpg_largeDün Taksim’de Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısı ile toplanan yüzlerce kişi, Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüyerek dün temel atma töreni yapılan üçüncü hava limanı projesi protesto edildi.

Beyoğlu Tünel Meydanı’nda toplanan eylemciler, “3. havalimanı sermayenin yeni talanı” pankartının arkasında toplanarak yürüyüşe geçti. İstiklal Caddesi boyunca yürüyüş yapan eylemcilerin önü polis barikatı tarafından kesildi. CHP milletvekilleri, yürüyüşün Fransız konsolosluğuna kadar yapılması için izin verilmesini istedi. Bu sırada ağaç kılığındaki bir eylemci barikatı geçerek yürümeye çalışınca kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Eylemci kitle ise oturma eylemi ile uygulamayı protesto etti.

Görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine hazırlanan basın açıklaması TOMA’ların önünde okundu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bugün kuzey ormanlarında 3. Havalimanı adı altında büyük bir çevre kırımı, zamana yayılmış yeni bir Soma katliamı başladı” diyen Babaoğlu, İstanbul halkına bu çığlığa kulak verme çağrısında bulundu: “İstanbul halkı kulak ver! 3. Havalimanı yağmadır, talandır, katliamdır! Kuzey ormanları senin, kuzey ormanları savunması sensin! Elini ver; yağmayı, katliamı durduralım. Elini ver, hep birlikte haykıralım: Bu halk yalana, talana, katliama teslim olmayacak! Börtü böceğimiz, hayvanlarımız, ormanlarımız, çocuklarımız ve geleceğimiz için, yaşamı savunmak için bugün sokaktayız, yarın da sokakta olacağız!

Eylem sırasında sık sık “Diren orman, diren İstanbul”, “Temel atma boşuna yıkacağız başına”, “Susma sustukça her yer beton olacak”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı. Yapılan açıklamanın ardından eylemciler dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir