Şaşırdık mı? Emperyalistler “Nazizmin yüceltilmesi ve aklanmasının yasaklanması”nı istemedi

PDF İzle & KaydetYazdır

Russia Today’in haberine göre, “Nazizmin yüceltilmesi ve aklanmasının yasaklanması”na yönelik Rusya’nın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na sunduğu tasarı 125 evet oyu ile kabul edilirken, ABD ve Ukrayna tasarıya hayır oyu verdi. 51 ülke ise tasarıya çekimser oy verdi. Bu ülkeler arasında Japonya gibi faşizmin egemen olduğu ülkelerle birlikte Avustralya, Yeni Zelanda, Türkiye ve Libya gibi ülkeler de bulunuyor.

ABD “ifade özgürlüğüne aykırı” olması sebebiyle tasarıya hayır oyu verdiğini açıkladı. ABD ayrıca Rusya’nın önerisini, “bir ülkenin egemen komşularına karşı her yıl yapılan alaycı bir denemesi ve güç gösterisi” olarak değerlendirildi. Tasarının kabulü sonrasında ABD, tasarının değişmesi için 20 maddelik bir öneri sundu. Ancak bu tasarı sadece 3 ülke tarafından (ABD, İsrail ve Ukrayna) destek görürken, 81 ülke değişiklik önerilerine karşı çıktı.

Son yıllarda emperyalist ülkelerde, Nasyonal Sosyalist etkileşimli partilerin yükselmesi ve ırkçılığın artması açıkça gözlenmekte. Avrupa Birliği ülkelerinde yapılan seçimlerde, artan göçmen sayısı ile birlikte nasyonal sosyalist etkileşimli, şovenist partilerin oyları ciddi biçimde arttı.

Ukrayna’da ise faşistler “Euro-Maidan” adındaki emperyalizm destekli darbe ile yönetimde kendilerine yer buldular.

ABD’de ise Charlottesville’de gerçekleşen şovenist eylem sonrasında 1 kişi yaşamını yitirdi ve ülkede şovenizmin yükselmesine karşı eylemler gerçekleşti. Yapılan araştırmalarda halkın %9’unun faşizme karşı sempati beslediği ortaya konulmakta. Geçmişte çok sayıda Nasyonal Sosyalist kadronun ABD’nin çıkarları adına devlet kadrolarında yer aldığı, çeşitli belgelerle ortaya çıkarılmıştı.

Türkiye’de de Nasyonal Sosyalizm etkileşimli hareketlerin gücü artmakta. Bu ekipler, çeşitli düzen partileri içinde (MHP, İYİ Parti, HEPAR) çalışma yaparak şovenizmi ve ırkçılığı meşrulaştırmaya devam etmekte. Bazı ekipler ise Atsızcılık üzerinden Nasyonal Sosyalist fikirleri savunmakta ve çeşitli dernek çevrelerinde örgütlenmekteler.

One comment to “Şaşırdık mı? Emperyalistler “Nazizmin yüceltilmesi ve aklanmasının yasaklanması”nı istemedi”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir