Küba ve Kuzey Kore, Emperyalist ABD’ye Karşı Birarada

PDF İzle & KaydetYazdır
Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla, resmi bir ziyaret için Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti‘nden Ada’ya gelen mevkidaşın Ri Yong Ho‘yu karşıladı.


Her iki diplomat, uluslararası hukuka aykırı olarak zorlayıcı önlemlerin uygulanmasına zemin hazırlayan ABD hükümeti tarafından keyfi olarak düzenlenen tek taraflı  belge ve kayıtları reddetti.

Granma‘da yer alan habere göre, Rodriguez ve Ri Yong Ho, her iki ulusun egemenliği, bağımsızlığı, kendi kaderini tayin etme ve toprak bütünlüğüne saygı duymalarını istedi. Ayrıca, siyasi tartışmalara barışçıl yollarla çözüm bulunması ve içişlerine karışmamaları çağrısında bulundu. Kore Yarımadasında gerçekleşen askeri tatbikatlarla bağlantılı olarak gerginliklerin artmasına yönelik endişeler dile getirildi. Xinhua, Rodriguez’e “Yarımadaki durum kötüye gidiyor ve emperyalistlerin askeri güç kullanımının artması nedeniyle gergin” diyerek güncel gelişmeleri aktardı.

Her iki bakan, karşılıklı tarihsel liderleri Fidel Castro Ruz ve Kim Il Sung tarafından kurulan ilişkilere dayanan samimi ikili ilişkilerin durumunu gözden geçirdi. Ayrıca, her ülkenin gerçeklerine ve özelliklerine göre sosyalizmin inşası ile ilgili ortak çıkarları paylaştılar.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde, DPRK’yi terör destekleyen ülkeler listesine geri koyduğunu açıkladı. ve “uzun zaman önce başlamış olmalıydı, yıllar önce olmuş olmalı” dedi. Trump ayrıca önümüzdeki haftalarda Pyongyang’ın yaşadığı en güç zayıflatıcı yeni yaptırımları uygulayacağını da açıkladı.

Küba’ya yaptığı resmi ziyarette Ho’ya eşlik edenler arasında Pak Chang Yul (Küba’nın Büyükelçisi), Pak Yong Su (Diplomatik Belgeler Dairesi Direktörü) ve Ri Il Gyu (DPRK Dışişleri Bakanlığı, Asya, Afrika ve Latin Amerika’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı) yer aldı. Toplantıda Dışişleri Bakanlığı’ndan birkaç Küba yetkilisi Rodriguez’e eşlik etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir