Mücadele edenler, Mücadeleden kaçanlar, Kararsızlar ve 1 Mayıs

PDF İzle & KaydetYazdır

Bu yıl 1 Mayıs bir kez daha gösterdi ki sınıf mücadelesinde bir tarafta mücadele edenler, bir tarafta mücadeleden kaçanlar ve birde kararsızlar var.

Mücadele edenler Taksim 1 Mayıs Alanıdır dedi. Ve ona göre davrandı.

Onlardan Nakliyat-İş Sendikası taşımacılık iş kolunda bir sendikadır ancak sadece kendi iş kolunda mücadele veren bir sendika değildir. İşten atılan, hak gaspına uğrayan sendikasız işçilerinde sendikasıdır. Sendikalı olup da sendikalarının sahip çıkmadığı işçilerinde sendikasıdır. Aylardır hakları için sarı sendikacılığa karşı mücadele eden Real İşçilerinin mücadelesidir, Nakliyat-İş. Real işçileri 11 yıl Tez Koop-İş Sendikasına aidat ödemişlerdi. Tez Koop-İş hileli iflasla ortadan kaybolmuştur. Nakliyat-İş Sendikası, parababalarına, sarı sendikacılığa karşı mücadelenin, işgal grev, direnişin adıdır.

Onlardan Birleşik Metal-İş, Metal iş kolunda metal işçilerinin umududur. MESS dayatmalarına, OHAL’e, grev yasaklamalarına, iş kollarında ki Türk Metal gibi sarı gangaster sendikaya karşı mücadele ederek, üyesi işçilerin haklarını koruyan, yeni işyerleri örgütleyen Birleşik Metal Sendikasıdır.

İşçi sınıfı içinde mücadele edenler 1 Mayıs’ta Taksim mücadelesi ötesi olamazdı öyle de oldu. Gelecek yıl daha güçlü Taksim mücadelesinin sözünü verdiler.

Mücadeleden kaçanlar ise başta Maltepe’ye ve işçiden uzak her yere gittiler. İşçi Sınıfımıza ihanetini perçinleştirdiler. Hiçbir yerde direnişleri yok, örgütlenmeleri yok, patronların oluruyla sendikal mücadele veriyorlar. Onlar için yer sorunu olamazdı, Taksim dışında her yere giderlerdi öylede yaptılar. Geçen yıllar İstanbul’da Bakırköy çukuru, bu yıl Maltepe dolgu alanı, gelecek yıl neresi belli değil. Ama bu yılı çoktan unuttular.

Kararsızlar ise 30 Nisana kadar nereye, nasıl gideceğine karar veremediler. Kararsızlıklarının nedeni sayılarının azlığı ve tükenmişlikleri olduğu ortaya çıktı. Adları büyüktü, iddialıydı solu,sosyalizmi kimseye bırakmadılar ama Taksim diyenlerin arkasında, eyleme katılan işçilerin dahi fark etmediği, sloganlarını duyulmadığı, 3-4 kişiyle yürüdüler. Sonra neden Taksime yürümediler diye arkasından yürüdükleri Birleşik Metal İş ve Nakliyat-İş Sendikalarını eleştirel yazılar yazdılar. Neden Taksimi zorlamamış, Birleşik Metal-İş ve Nakliyat-İş?

Sormazlar mı adama “Sizi kim tuttu, siz neden yürümediniz Taksime, zorlasaydınız polisi?” diye. Sayınız mı azdı acaba?

Sınıftan uzak, sınıf örgütlenmeleri içinde de olmayınca vede sınıfı tanımyanıca ne kadar kolay oluyor 4 kişiyle devrim yapmak. Bu yıl geçti. Gelecek yıla kadar karar verirler artık nereye nasıl yürüyeceklerine.

Onlara en güzel cevap, HKP’nin, Beşiktaş’tan Taksime çıkmak için verdiği mücadelesidir. Örnek alsınlar.

İşçi ve Sendika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir