Kocaeli’de direnen taşeron işçiler kazandı

PDF İzle & KaydetYazdır

DSC_0610Hükümetin yemliği haline dönüşen kamu şirketlerinin çalışma ve güvence olarak özel sektörden bir farkı kalmamış durumda. PTT, bu yozlaşmanın görüldüğü kamu şirketlerinin başında geliyor. Artık her ay duymaya alıştığımız taşeron direnişleri, güvencesiz  çalıştırma ve vatandaşlarından milyarlarca lira toplamasına rağmen memuruna maaşların ödenmemesine karşı ülkenin çeşitli yerlerinde ortaya çıkmaya devam ediyor.

Son olarak Kocaeli’nde Gebze, Dilovası, Körfez, Darıca, Kartepe, Gölcük ve İzmit PTT’de posta dağıtım ve kargo işinde çalışanlar maaşlarının zamanında ödenmemesi nedeni ile 14 Temmuz’da iş bırakarak direnişe geçtiler. Her ay aynı durumu yaşamaktan dolayı mağdur duruma düşen ve bu duruma karşı eyleme geçen işçiler, Kandıra PTT Posta Toplama ve Dağıtım Merkezi’nin önünde toplanarak ve 3-4 Km yol yürüyerek İzmit Merkez PTT önüne geldiler. Burada işçileri temsilen Nakliyat-İş Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal bir basın açıklaması yaptı ve işverenin tamamen keyfi ve hukuksuz davrandığını, işverenin işçilerin maaşlarını zamanı geldiğinde ödememek gibi bir hakkının olmadığını, bu durumun çalışanları mağdur ettiğini belirtti. Taşeron işçilerinin kölelik şartlarında çalıştırıldığını, bunada artık işçilerin isyan ettiğini belirten Kopal haklarını sonuna kadar savunacaklarını ve mücadele edeceklerini belirterek Nakliyat-İş Sendikasının PTT Taşeronlarında ki örgütlenmesinin tüm yurtta devam ettiğini ve çalışanları bir kez daha üye olmaya ve örgütlenmeye davet ederek konuşmasını bitirdi.

Kocaeli’nde yapılan bu eylemin ardından 3 gün sonra, 150’den fazla işçinin “Artık Yeter Maaşlarımız Ödensin”, “Taşeron İşçsi Köle Değildir”, “Örgütsüz İşçi Köle İşçidir, Örgütlü İşçi Yenilmez” ve “Taşeron Cehennemine Son” dövizleri taşıyarak protesto ettiği bu durum sona erdi ve işçilerin maaşları ödendi. Maaşların ödenmesi sonucu Nakliyat-İş sendikası bir bildiri yayınladı ve başka illerde de benzer sorunların yaşandığını hatırlattı; “PTT taşeronları İstanbul’la birlikte bulunduğu bir çok bölgede işçilerin maaşlarını yatırmaları gereken tarihte yatırmayarak çalışanları mağdur etmektedirler. Zaten kölece çalışma koşullarında çalışan PTT Taşeron işçileri birde hak ettikleri ücretleri zamanında alamayınca bir kez daha mağdur olmaktadırlar. Bir çok bölgede karşılaşılan bu durumla ilgili olarak Sendikamız üyelerine sahip çıkarak direnişler yapmış ve sonuç alınmıştır.

PTT taşeron işçilerinin mücadelesini takip etmeye ve aktarmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir