İzmir’de işçiler taşerona hayır dedi

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-izmir-taseron (1)Taşeronlaştırma saldırıları tüm hızı ile sürmeye devam ediyor. İşçi sınıfının güvencelerini, kazanımlarını hiç etmek için belediyelerde taşeron çalışma tarzının son ayağı, taşerona karşı mücadeleye söz veren CHP’nin İzmir BŞB’si oldu. Park ve bahçe çalışmalarını kapsayan ihale sonrası 1170 İzenerji A.Ş. çalışanı, ya taşerona geçmek ya da işsiz kalmak seçenekleri arasında bırakıldı.

Taşeron firmanın ihaleyi kazanmasıyla birlikte hak kayıplarının başlayacağını ortaya koyan işçiler, üyesi oldukları DİSK’e bağlı Genel-İş sendikası ile birlikte Basmane meydanında “Taşerona geçit yok” eylemi gerçekleştirdiler. Genel-İş yöneticileri, taşeron yasasının torba yasa olarak mecliste bekletildiğini, ancak taşeron uygulamasını daha fazla genişletecek bir yasa olduğunu vurgularken, taşeron şirketin “iş başı yapın, haklarınızı koruyacağız” vaadine rağmen taşeron şirket ile çalışmanın kabul edilemeyeceğini eklediler.

Daha önce 4 Eylül’de İzmir BŞB önünde eylem yapan işçiler, 8 Eylül’den itibaren İzmir BŞB önünde bütün gün aralıksız beklemeye başlayacaklarını açıklamışlardı. 22 Eylül günü ise geniş katılımlı bir mitingin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

İzmir Direniyor – Olay yerinden bildirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir