İzmir Direniyor 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Gezi Şehitlerini Andı

PDF İzle & KaydetYazdır

10406553_1425103794430921_8597093063971069501_nŞanlı Gezi isyanının 1. yılını doldurduğu bu günlerde Gezi Ruhu çeşitli eylemliklerle sürdürülüyor. Tayyipgilerin korkulu rüyası “geziciler” geçen sene isyanın başlarında ortaya çıkan ve tüm Türkiye’de benimsenip o günden bu yana her eylemde kullanılan “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganının hakkını vererek 5 Haziran Dünya çevre Günü’nde de eylemlerini sürdürdüler.

         İzmir Direniyor, 5 Haziran Perşembe saat 19.00’da Alsancak Sevinç Pastanesi önünde toplanarak Gezi şehitlerini andı. “Şanlı Gezi İsyanımızı Büyütüp Şehitlerimizin Hesabını Soracağız! AKP Diktatörlüğünü Yıkacağız!” yazılı bir pankart açıldı. “Hırsız Katil Halk Düşmanı Tayyip”, “Kahrolsun AKP Diktatörlüğü”, “Yaşasın Şanlı Gezi İsyanımız”, Gezi Şehitleri Ölümsüzdür” sloganlarıyla başlayan eylem şiir dinletisiyle devam etti. Ardından bir açıklama yapıldı. Açıklamada “ Onlar için varsa yoksa paradır. Taptıkları para tanrısı gözlerini kör etmiş. Tayyip için “geziciler” düşmandır artık. Katıldığı her toplantıda “şu geziciler var ya geziciler” diye söze başlayarak, karizmasını çizen büyük gezi isyanımıza saldırmaktadır. Yine Tayyip bugün katıldığı bir toplantıda en çevreci kendilerinin olduğundan dem vurmaktadır. Oysa 17 Aralık büyük hırsızlık operasyonunda da gördüğümüz gib Tayyip’in sevdiği yeşil bildiğimiz ağaç yeşili değil dolar yeşilidir.

         Bugün Dünya Çevre Günü. Rize’de HES’leri protesto eden köylüler jandarma tarafından darp ediliyor. Jandarmalar neneleri, dedeleri yaşlarındaki indanlara Tayyip’in verdiği emir doğrultusunda saldırıyor. Amasya’da rant uğruna kentin en güzel yerindeki 140 ağaç kesiliyor. Hemde benzin istasyonu yapmak için. Ne Kaz Dağları kaldı ne de üçüncü köprü için kesilen milyonlarca ağaç.

         Dünya Çevre Günü’nde bir kez daha şehit düşen Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan ve Hasan Ferit Gedik’i saygıyla anıyoruz. Mücadelemizde yaşayacaklar.” ifadelerine yer verildi. Ardından yine şiir dinletisiyle devam eden eylem sonrasında “Faşizme Karşı Ya Birleşmek Ya Ölüm”, “İşçide Kömür Karası, Tayyip’te Yüz Karası”, Gün Gelecek Devran Dönecek Tayyipgiller Halka Hesap Verecek”, “AKP’nin Zulmünü Yıkacağız”, sloganlarıyla sonlandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir