Tarih bugünleri de yazdı!

PDF İzle & KaydetYazdır

gensorCumhuriyet Halk Partisi, bugün başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında TBMM başkanlığı’na gensoru önergesi verdi.

Başbakan hakkında “yolsuzluk olaylarına karışan bakanların işledikleri suçu önceden bildiği halde gerekli işlemleri yapmayarak görevi kötüye kullandığı,yargı görevini etkilediği,haksız mal edindiği” ile ilgili gensoru önergesi verdi.

TBMM Başkanlığı’na verilen önerge şöyle:

“Halkımızın 17 Aralık 2013 tarihinde öğrendiği,siyasi tarihimizin en büyük yolsuzluk olaylarına ilişkin ibretle izlenen bir süreç yaşanmaktadır. Bu süreçte erkler ayrılığı ilkesi askıya alınmış,Anayasal kurumlar işlevsiz kılınmıştır. Yasama organında yolsuzlukların ele alınması engellenmeye çalışılmış,yasama sorumsuzluğu ilkesi ortadan kaldırılmıştır. Yolsuzluk olaylarının üstünün örtülmesi için dikta rejimlerini aratmayan yöntemlere başvurulmuştur.

Tarihimizin en büyük yolsuzluk olaylarına karışan bakanların işledikleri suçu önceden bildiği halde gerekli işlemleri yapmayarak görevi kötüye kullanan,yolsuzluk olaylarının üzerini örtmek için demokrasinin işleyişini engelleyen girişimlerde bulunan,yargı görevlerini yapanları etkilemeye teşebbüs eden,haksız mal edinme,mal kaçırma ve gizleme suçlarını işleyen Başbakan Erdoğan Anayasa’nın 98 ve 99’uncu,TBMM içtüğü’nun 106 maddeleri gereğince gensoru açılmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir