İTÜ TMDK Lisesi: Aydınlığa, Güzelliğe; Sanata, Müziğe, Şiire Olan Düşmanlığınıza Karşı Biz de İsyandayız

PDF İzle & KaydetYazdır

itu_tmdkİTÜ TMDK Lisesi öğrencileri,  “Aydınlığa, Güzelliğe; Sanata, Müziğe, Şiire Olan Düşmanlığınıza Karşı Biz de İsyandayız” başlığı ile yayınladıkları bildiri ile Liseli Direnişi’ne katıldılar.

“Aydınlığa, Güzelliğe; Sanata, Müziğe, Şiire Olan Düşmanlığınıza Karşı Biz de İsyandayız”

Aydınlığa, güzelliğe; sanata, müziğe, şiire olan düşmanlığınıza karşı biz de isyandayız!’

Son zamanlarda herkesin yakından takip ettiği, İstanbul Erkek Lisesi’ndeki kıvılcımla yüzlerce okula yayılan, büyük ve dirençli ateşlere dönüşen Liseli Direnişinin-İsyanının yanında olduğumuzu bildirir; laikliğe, aydınlığa karşı yapılan tüm gerici saldırılara karşı İTÜ-TMDK Çalgı Bölümü-Lise Devresi olarak mücadele edeceğimizi duyururuz.

Bu davet bizim!

Bu direniş, bu onur bizim!

AKP iktidarının laikliğe karşı saldırıları, karma eğitimi kaldırma çalışmaları, İmam-hatipler aracılığıyla gerçek İslam ile alakası olmayan Amerikancı İslam’a hizmet edecek, bu ideolojiyle beslenmiş gençler yetiştirmesi bizler gibi emekçi halk çocuklarının kabullenebileceği bir durum değildir. Aynı zamanda, ‘’kadın’a’’ karşı yapılan aşağılayıcı hakaretler, kadını değersizleştiren açıklamalar ve kadına bir meta gözüyle bakılması için yapılan çalışmalar ‘’gericileşen Türkiye’nin’’ içler acısı bir durumudur. 

Müzik dinlemenin bile yasaklandığı İran, Afganistan ortadadır! İŞİD ortadadır. Sessiz kalmayız!

AB-D emperyalistlerinin Ortadoğu’yu bölüp-parçalamak, kan gölüne çevirmek ve daha kolay sömürmek adına geliştirdiği BOP’un yerli temsilcilerinin bu kanlı projeye hizmet için ülkemizi her gün biraz daha gericileştirmesine müzisyen liseliler olarak sessiz kalamayız, kalmamalıyız. Anti-emperyalist 1. Kurtuluş Savaşımıza ve Mustafa Kemal’e yapılan saldırılara sessiz kalamayız! Dindar ve kindar bir nesil yetiştirilmesine; düşünemeyen, üretemeyen, sistemin pisliğine bulaşmış bir nesil yetiştirilmesine izin vermeyiz!

Bizler, bu görevi Ulusal Kurtuluş Savaşımızın önderi Mustafa Kemal’den aldık. Mazlum ulusların emperyalizme karşı ilk zaferi olan Çanakkale’de 15 yaşında bu vatan için canlarını feda eden gençlerden, öğrencilerden aldık. Bu topraklarda yetişmiş, bu toprakların kültürünü beslemiş Pir Sultan’lardan, Şeyh Bedrettin’lerden, Börtlüce Mustafa’lardan aldık. 

Ey aksırıncaya tıksırıncaya kadar yiyip doymayan beyler! Bu memleket kolay kazanılmadı. O tüm okullarda aydın öğretmenleri, yöneticileri bir bir tasfiye edip; yerine gerici, öğrenci ve halk düşmanı yöneticileri getirmenize karşı bu halkın çocukları isyan etti! 

Ne olursa olsun laiklikten, aydınlıktan, bilimden bir adım uzaklaşmayacağız. Ne olursa olsun laikliği koruyacağız.  Müzik üzerine eğitim alan bizlerin sanatı halkın sanatı olacak; müziği vatan aşkıyla çalacak ve mazlum halklara umut olacak; diktatörlere, zalim efendilere ise korku salacak! Ruhi Su gibi…

Sevgili yiğit sıra arkadaşlarımız, isyan arkadaşlarımız, 

Hepinizi bu direnişte en içten temiz duygularımızla selamlıyoruz!

İTÜ TMDK Öğrencileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir