İsrail Gazze’ye kara operasyonu başlattı!

PDF İzle & KaydetYazdır

BsxWi0zCAAAdpQQ

17 Temmuz 2014 itibariyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 10 gündür devam eden hava bombardımanının ardından Gazze’ye kara hareketı başlatılacağını belirtti.

İsrail ordusu Beyt Hanun bölgesinden Gazze Şeridi’ne doğru giriş yaparken, bombardıman ise havadan ve denizden devam etmekte. Bu şekilde günlerdir gündemde olan ateşkes söylentileri de fiili olarak yalanlanmış oldu.

Gazze’deki direniş örgütleri Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, İslami Cihad ve Hamas, operasyona karşı sert bir biçimde cevap vereceklerini ve direneceklerini duyurdular.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada ise savaşçıların Refah’ın doğusundaki Hasinat bölgesine sızmaya çalışan özel güçlerine karşı yüzyüze çatıştıkları ve geri çekilmeye zorladıkları belirtildi. Açıklamada ayrıca Beyt Hanun bölgesine sızmaya çalışan İsrail özel kuvvetlerinin de püskürtüldüğü duyuruldu.

Çatışmaların başlaması sırasında alınan haberlere göre, İsrail ordusu Vefa hastanesini bombaladı. Gerekçe olarak hastanede roket deposu bulunduğu savunuldu. Ayrıca İsrail askerlerinin Han Yusuf’da ambulanslara da saldırdığı belirtiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir