Çekerek’de HES’lere hayır

PDF İzle & KaydetYazdır

227

Tokat ile Yozgat arasında olan Çekerek Irmağı üzerine yapılması planlanan 3 Hidro Elektrik Santrali (HES) projesine karşı, Çekerek Irmağı Özgür Akacak Platformu ve yöre halkı, 15 Mart Pazar günü eylem gerçekleştirdiler. Eyleme Jandarma müdahale etti.

Tokat’ın Çekerek Irmağı üzerine kurulacak (HES) projesi köylüleri ayağa kaldırdı. Yaklaşık 20 köyü etkileyen proje tarım arazilerinin bulunduğu bölgeye inşa edilecek. Köylüler ise bu projeyi istemiyorlar. Projenin iptali için mücadele ediyorlar. 15 Mart Pazar günü, İstanbul’dan gelen kişilerin ve kurumların desteği ile büyük bir eylem gerçekleştirildi. 3000 civarında kişinin katıldığı eylemde, köylüler şantiyenin bulunduğu alana gitmek için Zile-Çekerek yolunda yaklaşık 10 kilometre yürüyüş yaptılar. Şantiye alanına yaklaşıldığında ise jandarma köylülerin önünü kesmek istedi. Fakat yöre halkı inançlı bir şekilde yürüyüşlerini gerçekleştirdiler ve jandarmayı aşarak şantiye alanına ulaştılar. Yapılan HES çalışmasının durdurulmasını istediler. Yapılan açıklamada çalışmanın şuan devam etmediği söylendi.

Yöre halkı HES projesi iptal edilene kadar eylemlerinin devam edeceğini ve bu projeye izin verilmeyeceğini söylediler. Çekerek Irmağı üzerine yapılacak olan HES projesine karşı bölge halkı mücadelesini sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir