Berkin Elvan’ı vuran polis 1 yıl açıklanmamış

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-berkin

Taksim-Gezi İsyanı sırasına 16 Haziran 2013 tarihinde başına hedef alınan gaz bombası fişeği ile yaralandıktan sonra 9 ay boyunca yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan’ın katledilmesi ile ilgili soruşturmada, Berkin’i hedef alarak yaralanmasına sebep olan polisin kimliğinin kısa süre önce tespit edildiği duyuruldu. Jandarma Kriminal Büro tarafından tespit edilen polisin kimliğinin, bir sene önce Ulusal Kriminal Büro’nun teknik raporunda tarafından davaya bakan savcıya araştırılması için önerildiği ve burada tespit edildiği ortaya çıktı.

Ulusal Kriminal Büro’nun tespit ettiği kişi hakkında delillerin somutlaşmasını engellemek için Emniyet Müdürlüğü kanıt niteliğindeki fotoğrafları ve video kayıtlarını yollamazken, Adli Tıp Kurumu ise gönderilen fotoğraflarla ve video görüntüleri ile zanlının tespit edilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Davaya bakan savcının dosya hazırlamasını engelleyen bu girişimlere karşılık, daha önce tespit edilen E.Y.’nin katil zanlısı olduğu, Jandarma Kriminal Büro’nun raporu ile kesinlik kazanmış oldu.

 

Yaklaşık 3 senedir ilerlemesi her aşamada engellenen dava, 2 DHKP/C militanının davaya bakan Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alması ve yapılan baskın sırasında savcının öldürülmesi ile birlikte daha fazla sekteye uğramıştı. Her türlü engellemeye rağmen, Berkin Elvan’ın aramızdan bedence ayrılışının ikinci yılı öncesinde, katilin bulunması noktasında önemli bir adım atılmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir