Berkin, bugün karne alamadı

PDF İzle & KaydetYazdır

gundemberkinBugün karne günü… Ülke çapında milyonlarca öğrenci sınavlarla, okuldaki baskılarla, 4+4+4 sisteminin getirdiği yozlaşmalarla geçen bir yılın sonuna geldi.

Diğer senelerden farklıydı bu sene. Bir çok genç, derslerini boykot edip, sokaklarda vurulanlar için, katledilen Somalı işçiler için, internet yasaklarına karşı çıkmak için sokaklara çıktılar. Geçtiğimiz senelerden daha fazla hak arama mücadelesine sahne olduk bu sene okullarımızda. Kimi zaman devrimci eğitim emekçileri de destek oldu bu mücadeleye. Disipline gönderilmekle, okuldan atılmakla tehdit edilen öğrencilerini korudular kimi zaman. İşte böyle mücadele dolu bir seneydi öğrenci gençlik için.

Maalesef bu mücadele sırasında bazı dostlarımızı kaybettik. Onların arasında bugün karne alması gereken Berkin Elvan, yaklaşık 1 yıl önce gaz kapsülü ile başından vurulduktan sonra aylarca komada kalmış ve hayatını kaybetmişti. Bugün öğretmenlerinden karne alarak, tatil planları yapması gereken bir çocuk, mezarda yatmakta. Yarın başka bir yerde, başka bir çocuğun başına bu olayın gelebilmesi ihtimali bile insanların öfkesinin artmasına sebep olmakta.

O öfkeyi en fazla duyan iki insan, yani Berkin’in anne ve babası, bugün anlamlı bir eylemle çocuklarına yapılan haksızlığın giderilmesi taleplerini bir kez daha dile getirdiler. Berkin Elvan’ın isminin yazılı olduğu boş karne, ailesi tarafından bir siyah çelenk ile birlikte Şişli Milli Eğitim müdürlüğü önüne bırakıldı. Berkin’in katillerinin bulunması talebi yeniden dile getirildi ailesi tarafından.

Berkin, bugün tatil planları yapıyor olabilirdi. Belki de ailesine destek olmak için, nerede işe gireceğinin planlarını yapabilirdi. Onun yeri asla bugün olduğu yer olmamalıydı.

Ancak Berkin Elvan, insana düşman bir hükümetin yönettiği bir ülkede yaşıyordu. Onu yaşamdan koparan, bundan başka bir durum değildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir