İETT’den zam! Soyulmaya devam!

PDF İzle & KaydetYazdır

gundemisciİstanbulluya kötü haber! İETT, ulaşım ücretleri yeterince pahallı değilmiş gibi, zam yapma kararı aldı. İstanbullular, 15 Haziran’dan itibaren %10 daha fazla ücret ödeyerek ulaşım haklarını kullanırken soyulmaya devam edecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararına göre, 15 Haziran’da yürürlüğe girecek olan yeni tarife ile birlikte, İstanbulkart ilk biniş ücretleri tam 1,95 liradan 2,15 liraya, öğrenci ücretleri 1 liradan 1,10 liraya, Sosyal Kart ise 1,35 liradan 1,50 liraya yükseldi. Aktarmalı biniş ücretleri ise tam 1,25 liradan 1,45 liraya, öğrenci 0,40 liradan 0,45 liraya, Sosyal Kart 0,75 liradan 0,85 liraya yükseldi.

Aylık Mavi Kart fiyatları ise; tam 155 liradan 170 liraya(180 biniş hakkı), öğrenci 70 liradan 77 liraya, Sosyal Kart 90 liradan 100 liraya yükseltildi(her iki kategori için 200 biniş hakkı).

Elektronik Bilet (sınırlı kullanımlı) ve jeton (Adalar hariç) kullanımında; jeton ücreti 3 liradan 4 liraya çıkarken, tek geçişlik, 2 geçişlik ve 5 geçişlik bilet ücretlerinde değişikliğe gidilmedi. 3 geçişlik bilet 9 liradan 10 liraya, 10 geçişlik bilet 28 liradan 30 liraya yükseltildi.Şehir Hatları vapurları, İDO deniz otobüsleri ve feribotları ile özel deniz motorlarında 50 litre veya 30 kilogram üzeri yük ücrete tabi olacak. Metrobüslerde, kullanımın azaltılması için devreye sokulan “aktarma almaz-verir” uygulamasının ve mevcut ücretlerin devam etmesine, aktarma uygulanan bilet türleriyle yapılan yolculuklarda; 2 saatlik aktarma süresinin devam etmesine karar verildi. Yeni bir karar olarak, arabalı vapurların saat 06.00-24.00 arasında çalışacağı duyuruldu. Kadıköy-Kartal metro hattındaki %50 indirim uygulamasının yıl sonuna kadar devam edeceği bildirildi.

Bu zamlardan sonra bizler de bir işçinin, bir öğrencinin yıllık ne kadar ücret ödeyerek ulaşım hakkını kullanabileceğini belirleyen bir tablo oluşturduk.

Tam ücret ödeyen:  129 lira x 12 Ay: 1548 lira
Öğrenci indirimli ücret ödeyen: 66 lira x 12 Ay: 792 lira
Sosyal kart indirimli ücret ödeyen: 81 lira x 12 Ay: 972 lira

(Bir ayda 30 gün, gün içinde ise iki defa akbil kullanıldığı varsayılmıştır)

Bir devlet düşünün, çalışmak için gittiğiniz iş yerinize, okulunuza ulaşmak için sizden çok farklı noktalarda kullanabileceğiniz kadar ücret alacak. Ayda 12 kez para aldığınızı düşünürsek, 2 asgari ücret (indirimli olduğunda bir asgari ücret) tutarında ücret alacak. Yani sizin yıllık bir maaşınız sizin işinize gitmek için kullandığınız ulaşım için harcanacak.

Eğer aylık akbil kullanıyorsanız, bilanço daha ağır… Ülkemizdeki araç sayısına bakarsak, ülkemizdeki fahiş benzin fiyatlarını ödeyebilecek kişilerin aldıkları ücretlere denk gelen bu ücretleri hangi memur, işçi, asgari ücretli ödeyebilir?

Ücretli ulaşım, bir hak gaspıdır. Hele bir de zam yapılması, iki defa hak gaspıdır. Daha farklı ihtiyaçlarımıza kullanabileceğimiz bir maaşlık ücretimizin ulaşıma aktarılması, soygundan başka bir şey değildir.

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir