Bakırköy’de Torun Center’da yaşanan katliama karşı eylem

PDF İzle & KaydetYazdır

gundem-bakirkoy-torunDiren Bakırköy Çamlık Parkı Forumu, 13 Eylül’de akşam gerçekleştirdiği basın açıklaması ile Torunlar GYO adlı parababaları örgütü tarafından yapımı gerçekleştirilen Torun Center’da asansörün yere çakılması ile hayatını kaybeden 10 işçiyi hatırlattı. Yapılan basın açıklamasında işçi sınıfına yapılan bu saldırının yanı sıra 12 Eylül faşist darbesi ve Beşiktaş’ın Çarşı adlı taraftar grubuna yapılan “darbe” suçlaması kınandı. Açıklamaya Bakırköy halkından ve forum katılımcılarından bir çok kişi katıldı. Yapılan açıklamanın metni ise şu şekilde:

Kısa bir süre önce SOMA` da işlenen cinayetlerin acısı unutulmadan yeni bir cinayet daha işlendi. Torunlar GYO`nun Mecidiyeköy`de yıkılan Ali Sami Yen Stadı`nın arazisine yaptığı TOKİ ayrıcalıklı Torun Center`de yük ve işçileri taşıyan asansörün 32.kattan zemine çakılmasıyla 10 işçimiz yaşamını yitirmiş bulunmaktadır.

Kent ve insan yaşamı hiçe sayılarak yok edilen bir yaşam çevresinde, yüksek yoğunluklu yapılaşmaların getirmiş olduğu hava kirliliği ve yeni ulaşım sorunları yaratan faktörlerle de sınırlı değildir. İnşaat yapım sürecinde işçi sağlığı ve iş güvenliği gibi konuları da sürekli olarak gözlerden uzak tutulmaktadır. Edindiğimiz bilgilere göre 10 emekçinin yaşamını yitirdiği Torunlar GYO ve alt taşeronlara ait toplam1400 mertebesinde çalışanın bulunduğu şantiyede, fazla mesai sistemi de uygulanmaktadır.
Ne yazık ki ülkemizde yaşanan iş kazalarında (iş cinayetlerinde) her gün 4 kişi yaşamını yitirmektedir. Dünyada iş cinayetleri konusunda ön sıralarda bulunan yerimizi giderek daha da perçinliyoruz. Ülkemizde yaşanan iş cinayetlerinin 1/3`den fazlası inşaat yapım süreçlerinde ortaya çıkmakta, işçi sağlığı ve iş güvenliğine yönelik alınması gereken önlemler bir maliyet unsuru olarak görülmektedir. Bu kapsamda emekleriyle geçimlerini sağlamak için çalışan insanların, hayatta kalma hakları da giderek  değersiz bir hale gelmektedir. Yapılan işlerin daha hızlı bir şekilde tamamlanması ve daha çok kazanç sağlanması anlayışı, her geçen gün işçi sağlığı ve iş güvenliğini sağlama koşullarının önüne geçmektedir.

Bu kapsamda proje ve yapı denetim konuları ile işçi sağlığı ve iş güvenliği koşulları aynı anlayışla sürdürülmektedir. Gerek inşaat yapım sürecinde çalışan emekçi insanların güvenlikleri, gerekse yapıyı kullananların güvenlikleri tamamen boşluğa bırakılmış oluyor.

İnsan ve çevre güvenliğini yok sayan rantçı anlayışın mutlaka terkedilmesi gerekmektedir.

-İş güvenliği uzmanlarının ücretleri müteahhitler tarafından ödenmektedir. Bu sistem değişmelidir.

-TOKİ uzantılı inşaatların denetimleri sorunludur. Bilime, bilgiye ve uzmanlığın sertifikalandırıldığı bir sistemin kurulmasına önemli ölçüde ihtiyaç vardır.

-Çoğu kez yüksekte yapılan çalışmalarla ilgili korkuluk sistemleri eksik veya yeterli dayanıklılıkta ve standartlara uygun olarak yapılmamaktadır.

Diren Bakırköy Çamlık Parkı Forumu olarak diyoruz ki;

Torunlar Center`de 10 emekçinin yaşamını yitirmiş olması ile SOMA Maden Ocağında yaşamını yitiren 301 madencinin yaşamını yitirmesi arasında bir fark yoktur. İş kazaları ve iş cinayetlerinin giderek artmasında; Yapı Denetimi eksikliğinin yanında İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğine yönelik alınması gereken önlemlerin de bir maliyet konusu olarak görülmesinin payı oldukça büyüktür.

Her gün yeni bir iş cinayetine uyandığımız ülkemiz, işçi mezarlığına dönmüştür. Yaşamın sürdürülebilmesinin şans eseri olduğu ülkemizde, işçilerin de kadınların da gençlerin de ölümüne sebep olan yoksulluğu, sistemi eleştiren her kesim yargılanıyor, soruşturmaya tabi tutuluyor. 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümünü yaşadığımız bugünlerde, Gezi Direnişi’nin haklı isyanının önemli unsurlarından biri olan Beşiktaş Çarşı Grubu’na yönelik darbeci oldukları iddiasıyla açılan davayı protesto ediyoruz. Bizler çok iyi biliyoruz ki, bu ülkede darbeyle hesaplaştığını söyleyerek prim yapan AKP iktidarı, emperyalizm destekli 1980 darbesinin çocuğu, neoliberalist politikaların mimarı Turgut Özal’ın varisidir. Neoliberalizmin kar politikalarının katlettiği Somalı madencilerin de, Torun Center’da düşen asansörün altında feci şekilde can veren 10 işçinin de davasının takipçisi olacağız. Bu süreçte sistemle dersi olan, itiraz eden Çarşı grubu gibi tüm toplumsal kesim ve gruplar ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz.

DİREN BAKIRKÖY ÇAMLIK PARKI FORUMU”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir