Bakırköy’de belediye işçisi sokaklarda hesap sordu

PDF İzle & KaydetYazdır

eylem_bakirkoy11 Nisan 2015 tarihinde Bakırköy’de Bakırköy Belediyesi’ne bağlı işçilerinin seslerini duyurması için Dikilitaş ve Cumhuriyet Meydanı arasında yürüyüş düzenlendi. Grevdeki ve direnişteki işçilere destek için kurulan Bakırköy Belediyesi Greviyle Dayanışma Platformu’nun düzenlediği yürüyüşe çok sayıda siyasi ve sendikal örgüt katılarak destek verdi. Yürüyüş sırasında sık sık “BYUAŞ işçisi yalnız değildir”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganları atıldı. Cumhuriyet Meydanı’na varıldığında basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada grevdeki işçilerin sözcüsü Belediye-İş 2 nolu şube yetkilileri üç temel taleplerini tekrar ettiler.
1- Toplu İş Sözleşmesinin imzalanması. Grevin sebebi olarak belediyenin toplu iş sözleşmesindeki anlaşmazlığı ortaya konulmakta.
2- Atılan işçilerin geri alınması. Bakırköy Belediyesi’nde aylardır birçok işçi işten çıkartılmakta. Taşeron işsizlik getirmekte
3- Genel-İş sendikası 2 nolu şubenin grev kırıcılık girişiminden vazgeçmesi ve işçilerin sendikal tercihlerine saygı duyulması
Basın açıklamasının ardından eylem katılımcıları müzik dinletisi eşliğinde grev çadırında işçilerle birlikte sohbet ettiler. Eyleme HKP, HDP, DİP, KP, SDP partileri ve Kaldıraç, Mücadele Birliği, BDSP, EÖC, Halkevleri, UİD-DER örgütleri katıldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir