Artık Kadıköy ve Taskim “güya” yasak

PDF İzle & KaydetYazdır

kadikoyde_de_artik_miting_yasak_h53754Vali efendi buyurdular: “Bundan sonra miting alanları Yenikapı ve Maltepe sahilidir!” Her kimdir ki Taksim’e, Kadıköy’e toplanmaya kalkar ise, tez üzerine biber gazları atıla, plastik mermiler ile tarana”

Şaka gibi gelmesin, bugün vali hem toplanma alanını, hem de afiş ve pankartların asılabileceği alanları konu edinen Toplantı ve Gösteri Yürüşleri Kanunun 6. maddesini düzenleyerek, İstanbul’daki tüm gösterileri topu topu 2 alana sıkıştırılacak. Yürüyüş güzergahlarında ise özellikle çevrede halkın, insanların bulunmadığı, daha çok araç trafiğinin bulunduğu ıssız caddeler kullanılacak.

Gösteri ve yürüyüşler, adı üstünde, bir sorunu göstermek ve onun için kitlesel bir biçimde onu dile getirmek gibi özgürce kullanılması gereken bir hak olarak anayasada yer alırken, vali efendi onu topu topu 2 kilometrelik güzergaha sınırlandırıp, aslında “siz sorunlarınızı halka yansıtmayın, görmesinler, duymasınlar” demek istiyor. Tabii ki bu komik fermanı kim umursar?

1 Mayıs’da 2014’de ne kadar kişi umursadı ise, o kadar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir