Soma’da “sağ kalan”a barikat

PDF İzle & KaydetYazdır

id3Soma’da “sağ kalan”, yaşamlarından kaygı duyan, işverenlerin sorumsuzluklarına, taşeron cehennemine, özelleştirmeye ve denetimsizliğe karşı sokaklara dökülen kömür madeni işçilerini ve hayatlarını kaybeden işçi yakınlarını, sorunlarını dinlemesi gereken yetkililer yerine polis barikatları karşıladı.

Soma’da meydana gelen ve “resmi rakamlara göre” 301 işçinin ölümüne sebep olan facianın ardından Maden-İş sendikasını protesto etmek için yürüyen işçi ve işçi aileleri, her türlü engellemeye rağmen planladıkları yerde açıklamalarını yaparak eylemlerini gerçekleştirdiler.

Türkiye Direniyor takipçisi ise yaşananları şu şekilde aktardı:

“Saat 13:00’de bir araya gelen işçiler ve işçi yakınları, Türkiye Kömür Madenleri İşletmeleri önünde taleplerini dile getirmek için yürüyüşe geçtiler. Saat 14:00’de açıklamayı gerçekleştiren kitle, basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra DİSK’e bağlı DevMaden-Sen önünde bir araya geldi. İşçiler, burada sendika üyeliklerini gerçekleştirdi ve saat 16:00’da eylemciler olaysız bir şekilde dağıldılar.”

Soma’da yaşanan facianın ardından, üretimden gelen gücünü kullanarak iş durduran ve bugüne kadar kendilerinin sırtından milyarlarca lira kazananlara karşı baş kaldıran Soma işçisinin eylemini coşkuyla selamlıyoruz.

Her yer Soma, her yer direniş!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir