Akbank greve gidiyor

PDF İzle & KaydetYazdır

akbank-greve-gidiyorAkbank’ta Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri yürüten Banksis sendikası ve Akbank’ın görüşmeler sırasında uzlaşma sağlayamaması üzerine Banksis 21 Şubat tarihinde 60 gün içinde greve gitme kararı aldı.

Banksis Genel Başkanı Semih Özen’in imzası ile yayınlanan bildiride, “Akbank’ın çalışanlar için uygun çalışma ortamları sağlamadığı, sendikaya anti-demokratik bir biçimde tasfiye çalışmaları yürütüldüğü ve tüm çabalara rağmen uzlaşmanın sağlanamadığı” belirtildi.

Bir açıklama da eski çalışanlardan

Grev açıklamasının sonrasında bir açıklama da, Akbank tarafından işten çıkartılan ya da Akbank tarafından istifa ettirilen bir grup eski çalışan tarafından geldi.

Bağımsız Gazete haber portalında yayınlanan açıklamada söz konusu grevin sonucunda çalışanların daha iyi koşullarda çalışabileceği ve çalışanların tereddütlü davranmalarının aksine daha girişken, daha istekli davranmaları gerektiği vurgulandı.

Grup tarafından hazırlanan açıklamanın tamamı şöyle:

***

AKBANK ÇALIŞANLARI İSTERSE, OLUR

Bankada grev olur mu?

Bugüne kadar bankada grev olmaması bile bir mucize…

Kim olarak mı söylüyoruz bunu? Çeşitli dönemlerde Akbank’ta çalışan, kimisi baskıya dayanamayarak istifa eden, kimisi işten atılan eski çalışanlar olarak söylüyoruz.

Gelişmeler öyle bir noktaya geldi ki, sendikalaşmanın “s”sinden korkarak, sendikaya üye çalışanlarını tasfiye etmeye girişen bir banka var karşımızda. Çalışanlarını “yirmi bin liralık maliyet” olarak niteleyen, sürekli olarak telefonla, e-posta ile taciz eden, uzun mesailere bırakan, adil olmayan performans kriterleri ile işten çıkaran bir banka var karşımızda.

Böyle bir baskı ortamında bugüne kadar hak aramanın topluca yapılmaması, Akbank’ı şımartmıştır. Bugün ise Akbank çalışanları, buna son verme fırsatını ellerinde tutmaktadır.

Akbank çalışanlarının kazanacağı ne olacak diye soruyorlar bu grev ile birlikte. Bir kaçını sayarsak: akıl sağlıklarını, hiçbir paraya kazanamayacakları zamanlarınıiş güvencelerini kazanacaklar. Bunlar nasıl kazanım olarak görülmeyebilir?

Bugüne kadar ne söylendi ise bir kulaktan girip, bir kulaktan çıktı. Şimdi söz çalışanlarındır. Bi düşünün:

– Tüm çalışanlar toplu iş sözleşmesi kapsamına alınırsa
– Adaletsiz keyfi  performans ölçümleri ile toplu işten çıkarmalara son verilirse

– Her türlü mobbinge, 4857 sayılı İş Kanunundaki sürelere de uyarsa

– Ücretlerde enflasyon oranının üzerinde artış sağlanırsabunlar nasıl binlerce Akbank çalışanı için iyileşme olarak sayılmamış olabilir? Ayrıca hükümet, çalışanların hak arama mücadelesini, son yıllardaki grevlerde yaptığı gibi sözde bahanelerle engellemez ise, Akbank çalışanının kazanmamak için önünde hiçbir engel olmayacaktır.
AKBANK Çalışanları, insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarını örgütlü mücadele ile yaratmak ellerinizde. Sendikal mücadelene sahip çık,  sendikanı gerektiğinde denetle.

Akbank çalışanları ısrar eder ve kazanır ise, çok şey değişir. Akbank çalışanları isterse, olur!

Akbank Eski Çalışanlarından bir grup

2 comments to “Akbank greve gidiyor”
  1. Akbank daha beter olsun.zorunlu istifa ettim.dava açtım.tazminatlarimin bir kısmını aldım.dort yıl oldu davalarım devam ediyor.eninde sonunda kazanıcam.kazansamda hakkımı helal etmiyorum.

  2. geçmiş olsun kardeşim bende heyecanla işe dönüş davasını bitmesini bekliyorum başka bütün davalarımı sonuna kadar hakkımı arıcaz bende hakkımı asla helal etmiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir